reklamı kapat

POPÜLER

vodafone
Red

Vodafone 4.5G’de hız rekoruna imza attı

Vodafone, 4.5G bağlantı teknolojisinde 613.1 megabit ile en yüksek veri indirme hızına ulaştığını açıkladı. 4.5G teknolojisine yönelik önemli bir test gerçekleştiren Vodafone, lisanslı 2600 MHz ve serbest kullanımlı 5400 MHz’lik iki farklı bantta dört taşıyıcıyı birleştirerek 4.5G teknolojisinde 613.1 megabit ile en yüksek veri indirme hızına ulaşan ilk operatör oldu.

Gerçekleşen bu testin, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan alınan izinler kapsamında yapıldığını ve İstanbul Mahmutbey’deki Vodafone Aslanoba Plaza’da noter huzurunda Huawei altyapısı kullanılarak gerçekleştirildiğini belirtmek gerekiyor. Bunun yanında Wi-Fi hizmetlerinin de verildiği 5400 MHz bandı Vodafone’un 4.5G’si ile ilk defa mobil hizmetler için de kullanılmış oldu.

Vodafone
Vodafone Türkiye Şebeke ve Teknolojiden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Vekili Ara Yıldızlı konu ile alakalı açıklamalarda bulundu. Yeni nesil geniş bant teknolojilerde edindikleri global deneyimi Türkiye’ye taşımayı hedeflediklerini belirten Yıldızlı, Vodafone Grubu’nun 30 yıllık tecrübesiyle tüm dünyada yeni nesil genişbant teknolojilerin hayata geçmesinde önemli rol üstlendiğini ifade etti. Bu global deneyimi Türkiye’ye de taşıma hedefiyle yeni nesil geniş bant teknolojileri testlerini aralıksız sürdüklerini söyledi.

Yıldız, bu kapsamda, 26 Ağustos’ta yapılacak ve kamuoyunda 4.5G olarak bilinen teknolojinin Türkiye’de de kullanımını mümkün kılacak olan frekans tahsis ihalesi öncesinde bu teknolojiyi başarıyla test ettiklerini dile getirdi. Türkiye’de ilk kez Vodafone mühendisleri tarafından gerçekleştirilen bu test ile iki farklı bantta dört taşıyıcıyı birleştirerek 4.5G teknolojisinde en yüksek hıza ulaşan ilk operatör olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Yıldız, abonelerine ilk günden itibaren son teknolojilerle hizmet sunmayı hedeflediklerini söyleyerek açıklamasını tamamladı. 4.5G teknolojisinin 26 Ağustos’ta yapılacak frekans tahsis ihalesinin ardından 1 Nisan 2016’da kullanıma sunulması planlanıyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Vodafone 4.5G’de hız rekoruna imza attı” için 6 cevap

 1. kivanc dedi ki:

  manidarmış 🙂

 2. Kerim Doruk Akıncı dedi ki:

  4 Taşıyıcıyı birleştirmek derken 4 tane hat takmaksa bu. Bu kafayla ben de 3g ile 20 tane hat takar bu hız rekorlarını kırarım yani. Çok saçma bir rekor değil mi bu 😀 Sadece kırmak için kırmışlar.

 3. Somurtan dedi ki:

  gecende 4g rekoru kirdik felan filan geziyolar ulan millet baska ulkelerde kullaniyor 4gyi biz 3g kullaniyoruz ancak soyle bisey var diger ulkeler rekoru kiramiyor kullanmayan Turkiye rekoru kiriyor helal gercekten mukemmel bir rekor.

 4. Cenk Koç dedi ki:

  En yüksek hız görseldeki en yüksek iki cizgi ise olmaz olsun. Zaten Turkcell’de bu hızı 3G ile görebiliyoruz.

 5. FIRAT HUY dedi ki:

  iyi ki vodafone geçmişim

 6. Atakan Arısoy dedi ki:

  gençler belki bilmeyenler olur diye yazıyorum;

  – ülkemizde en baba network hızı şu anda 10 Gigabits’e yakın bile değil. o değere de teorik olarak ulaşmak ülkem için şu an için pek de mümkün değil.
  – çoğu yerde 10G hızı bırakın, alt yapısı bile yok. “ben en iyiyim” diyen bir elin parmaklarını geçmeyen holdingler ve omurga sistemleri hariç iş yerleri genelde 1 Gigabits ethernet olarak birbirine bağlı. yani takribi saniyede 100 megabayt’lık veri alışverişi yapılıyor demek bu.
  şimdi gelelim konumuza; takribi olarak 1G= 1024 Mbits etse bu adamlar 613.1mbits görmüşler. 4 taşıyıcıyla elde edilse de çılgın bir değer yani. saniyede neredeyse 60 küsür megabayt demek.
  aslına bakarsanız korkunç rakamlar bunlar. tek taşıyıcıyla 200 mbits hız elde etse bile gayet iyi bir hız bence.

  çoğunuzun evindeki internetin 4/8 belki 16/32 ya da 25/50 belki 100mbits olduğunu söylemiyorum.
  o yüzden artislenecekseniz bence bir kaç kez daha düşünün.
  si yu.