reklamı kapat

POPÜLER

vodafone

Vodafone 4.5G’de hız rekoruna imza attı

Vodafone, 4.5G bağlantı teknolojisinde 613.1 megabit ile en yüksek veri indirme hızına ulaştığını açıkladı. 4.5G teknolojisine yönelik önemli bir test gerçekleştiren Vodafone, lisanslı 2600 MHz ve serbest kullanımlı 5400 MHz’lik iki farklı bantta dört taşıyıcıyı birleştirerek 4.5G teknolojisinde 613.1 megabit ile en yüksek veri indirme hızına ulaşan ilk operatör oldu.

Gerçekleşen bu testin, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan alınan izinler kapsamında yapıldığını ve İstanbul Mahmutbey’deki Vodafone Aslanoba Plaza’da noter huzurunda Huawei altyapısı kullanılarak gerçekleştirildiğini belirtmek gerekiyor. Bunun yanında Wi-Fi hizmetlerinin de verildiği 5400 MHz bandı Vodafone’un 4.5G’si ile ilk defa mobil hizmetler için de kullanılmış oldu.

Vodafone
Vodafone Türkiye Şebeke ve Teknolojiden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Vekili Ara Yıldızlı konu ile alakalı açıklamalarda bulundu. Yeni nesil geniş bant teknolojilerde edindikleri global deneyimi Türkiye’ye taşımayı hedeflediklerini belirten Yıldızlı, Vodafone Grubu’nun 30 yıllık tecrübesiyle tüm dünyada yeni nesil genişbant teknolojilerin hayata geçmesinde önemli rol üstlendiğini ifade etti. Bu global deneyimi Türkiye’ye de taşıma hedefiyle yeni nesil geniş bant teknolojileri testlerini aralıksız sürdüklerini söyledi.

Yıldız, bu kapsamda, 26 Ağustos’ta yapılacak ve kamuoyunda 4.5G olarak bilinen teknolojinin Türkiye’de de kullanımını mümkün kılacak olan frekans tahsis ihalesi öncesinde bu teknolojiyi başarıyla test ettiklerini dile getirdi. Türkiye’de ilk kez Vodafone mühendisleri tarafından gerçekleştirilen bu test ile iki farklı bantta dört taşıyıcıyı birleştirerek 4.5G teknolojisinde en yüksek hıza ulaşan ilk operatör olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Yıldız, abonelerine ilk günden itibaren son teknolojilerle hizmet sunmayı hedeflediklerini söyleyerek açıklamasını tamamladı. 4.5G teknolojisinin 26 Ağustos’ta yapılacak frekans tahsis ihalesinin ardından 1 Nisan 2016’da kullanıma sunulması planlanıyor.