reklamı kapat

POPÜLER

Vodafone 4.5G’yi DSL ile birleştirerek sabit internet hızını katladı

Vodafone, nisan ayında kullanıma sunulacak 4.5G teknolojisi öncesi yeni bir teknoloji testine daha imza attı. Vodafone mühendisleri tarafından Türkiye’de ilk kez denenen DSL ve 4.5G’yi Bağlama (DSL/4.5G Bonding) teknolojisi ile sabit ve mobil teknolojiler bir araya geldi. Vodafone, ihale kapsamında satın aldığı 4.5G bandını DSL hattı ile birleştirerek sabit internet hızını da 7’ye katladı.Vodafone Türkiye teknoloji ekibi son yaptığı test ile Türkiye’de ilk kez DSL/4.5G Bağlama (DSL/4.5G Bonding) teknolojisini kullandı.

Testin sonucunda iki farklı tip bağlantının bant genişlikleri birleştirilerek yüksek hızlı kesintisiz tek bir hatta çevrilmesi başarıyla tamamlandı. Bu teknolojinin hayata geçmesiyle, DSL kullanıcıları 4.5G desteğiyle çok daha hızlı ve kesintisiz data deneyimine sabit hatlarda da sahip olabilecek. İstanbul Maslak’taki Vodafone merkez binasında noter huzurunda gerçekleştirilen DSL/4.5G Bağlama teknolojisi testinde, Vodafone-Net sabit DSL altyapısı ile Vodafone Mobil 4.5G altyapısı aynı anda kullanıldı. Sabit tarafta, standart ADSL bağlantısı, mobil tarafta ise ihale kapsamında satın alınan 800 Mhz bandı kullanıldı. Bu iki farklı teknoloji, içinde 4.5G SIM kart olan ve aynı zamanda sabit internet girişi olan bir modem sayesinde birleştirilerek tek bir hat haline getirildi. Test sırasında, ortalama 6 Mbps olan DSL hızları DSL/4.5G Bağlama teknolojisi ile beraber 7 kat artarak 43,3 Mbps değerine ulaştı. Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Mallik Rao konu hakkında şunları söyledi:

Tüm dünyada yeni nesil genişbant teknolojilerinin lider operatörlerinden biri olarak faaliyet gösteriyoruz. Bu global deneyimimizi Türkiye’ye de taşıma hedefiyle Nisan ayında hizmete sunulacak 4.5G teknolojisine yönelik testlerimizi aralıksız sürdürüyoruz. En son, ihale kapsamında satın aldığımız bantlar ile gerçekleştirdiğimiz test ile Türkiye’de 4 farklı bandı taşıyıcı birleştirme için kullanan ve ayrıca, 256-QAM modülasyonu kullanan ilk operatör olmuş ve toplamda 942 Mbps hıza ulaşmıştık. Şimdi de Türkiye’de ilk defa DSL/4.5G Bağlama teknolojisini kullanarak sabit ve mobili bir araya getirdik. Bu teknoloji sayesinde, 4.5G altyapımızın gücü ile beraber, DSL kullanıcıları çok daha hızlı ve kesintisiz data deneyimine sabit hatlarda da sahip olabilecekler. Yakın zamanda yaygınlaşması beklenen DSL/4.5G Bağlama teknolojisini Türkiye’ye taşımaya hazırlanıyor, bu amaçla ilgili testlerimizi aralıksız sürdürüyoruz.