reklamı kapat

POPÜLER

Vodafone

Teknoloji üssü İTÜ Vodafone Future Lab hakkında detaylar

Vodafone ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) iş birliği ile hayata geçirilen İTÜ Vodafone Future Lab‘ın açılışı, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ve Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan‘ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Günümüzde bilgi ve iletişim teknolojilerinin öneminin arttığına dikkati çeken Sayan, gelişen ve değişen dünyada bu değişime uyum sağlamanın öneminden bahsetti.

Sayan, Türkiye’nin de adımlarını bu doğrultuda attığını belirterek, şunları kaydetti:

“Her şeyin bu kadar hızlı ilerlediği bu dünyada geri kalmamız mümkün değil. Bunun için de tek çıkar yolumuz kendi teknolojimizi üretmek. Yerli milli teknolojileri geliştirmek Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın hassasiyetle üzerinde durduğu bir konu. Gelişmiş ülkelerle yarışabilmemiz adına, Milli Teknoloji Hamlesi ve içinde yaptığımız iş ve işlemler bizim için vazgeçilmez. Teknolojiyi mümkün olan en yüksek ölçüde yerli ve milli imkanlarla üreten ülkelerden biri olmak için çalışmaya devam ediyoruz. Bu alanda en önemli çalışmalardan biri de, tüm dünyayla eş zamanlı olarak 5G teknolojisini ülkemize kazandırmak.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sayan sözlerini şu sözlerle sürdürdü:

“4,5G yükümlülükleri kapsamında, şebeke yatırımları içinde yerli ürünlerin payının çift haneli rakamlarda olduğunu müjdeliyoruz ama henüz bunun istediğimiz seviye olmadığını her zaman vurguluyoruz. 4,5G teknolojisinin ilk hizmete girdiği 2016 yılında bu oran yüzde 1-2 seviyesindeydi. Son yıllarda yürütülen yerlileşme çalışmalarının büyük etkisini görüyoruz. 4,5G yetkilendirmesi kapsamında, mobil işletmecilerimiz tarafından yıllık ortalama 1,5 milyar TL’lik donanım ve yazılım yatırımının bugün itibarıyla en az yüzde 45’inin yerli olması gerekiyor.”

İlgili video

İTÜ Vodafone Future Lab’le İTÜ’lü Olmanın Farkı