reklamı kapat

POPÜLER

Yapay zeka, metroda fotoğrafı çekilen yabancıların izini sosyal medyada buldu

Sosyal medya günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Her adımımızı paylaştığımız, mutlu/mükemmel hayat portresi çizdiğimiz ve çok fazla dijital ayak izi bıraktığımız bu platformda herhangi bir yabancının hakkımızda detaylı bilgiler bulması çok da ütopik değil. Üstelik bunun için çok yetenekli bir hacker olmasına da gerek yok; fotoğrafınızı çekmesi yeterli.

Rus fotoğrafçı Egor Tsvetkov‘un “Your Face is Big Data” isimli projesi sosyal medyada kendimizi ne kadar ele verdiğimizin kanıtı adeta. Oldukça ilginç hatta neredeyse “ürkütücü” diyebileceğimiz bu çalışmada Tsvetkov metroda denk geldiği insanları fotoğraflayıp sonrasında açık kaynak kodlu bir yüz tanıma sistemiyle bu insanların sosyal medya hesabına ulaşıyor. Kullandığı açık kaynak kodlu site Rusya’nın Facebook’u diyebileceğimiz 55 milyonun üzerinde kullanıcısı olan VKontakte‘de kişilerin yüzlerini arayarak Tsvetkov’un ihtiyacı olan sonuçları çıkarmış. İnsanları tespit etmede yüzde 70‘lik bir başarı elde eden Tsvetkov, hiç tanımadığı yabancılar hakkında sosyal medya hesapları sayesinde fazlasıyla bilgi edinmeyi de başarıyor.

İnterneti kullanma şekli ve sıklığıyla gelecekte neler olabileceğine dikkat çeken Tsvetkov’un bu tüyler ürpertici projesi dijital teknolojilerin hayatımıza etkisinin güzel bir özeti aynı zamanda. Onca oyun, film, dizi ve romanın abarttığını düşünüyorsanız, Tsvetkov’un çektiği fotoğraflara haberin üstünden bir göz atın deriz.