reklamı kapat

POPÜLER

yüz değiştirme uygulaması Zao

Sosyal medyanın yeni eğlencesi yüz değiştirme uygulaması ve oluşturduğu büyük risk [Video]

Sosyal medyada yeni bir uygulama ses getirmeye başladı. Zao isimli bu yeni yüz değiştirme uygulaması, çok iyi çalışıyor ancak büyük bir risk taşıyor.

Çin merkezli geliştirici Momo tarafından geliştirilen yüz değiştirme uygulaması Zao, sosyal medyada büyük ses getirmiş durumda. Fotoğraflar yanında videolar üzerinde de çalışan bu uygulama, deepfake temelli özel bir yapay zeka algoritması kullanıyor. Bu algoritma ile videolardaki kişilerin yüzünü değiştirerek kendi yüzünüzü ekleyebilen uygulama, aşağıdaki örnekte de görebileceğiniz üzere çok iyi çalışıyor. Çok hızlı çalışan ve birçok uzman tarafından alandaki en iyi seçenek olarak gösterilen Zao, buna karşın büyük bir güvenlik sıkıntısı doğuruyor. Çünkü söylendiği kadarıyla uygulama yüklenen fotoğrafları istediği gibi kullanabiliyor. Firma burada fotoğraflarınızı üçüncü parti firmalara satacak izinler alıyor. Bu konuda büyük eleştiriler alan geliştirici, bu süreci değiştirdiklerini ve daha önce aktarılan tüm fotoğrafları sileceklerini aktarıyor. Ancak olan olmuş durumda. Bu noktadan sonra geliştiricinin işi zor görünüyor. Çünkü bazı “yasaklama” hamleleri başlamış durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yüz değiştirme uygulaması Zao alandaki tek uygulama değil

FaceApp uygulaması ve bünyesinde yer alan yaşlandırma filtresi halen hafızalardaki yerini koruyor. Bu uygulama hakkında da hatırlarsınız gizlilik konusunda büyük soru işaretleri ortaya çıkmıştı. Ancak her şey gibi o da unutuldu gitti.

İlginizi Çekebilir

Huawei’nin gelecek yeni akıllı telefon modeli