reklamı kapat

POPÜLER

amy adams

Büyük tehlike; gelişmiş yapay zeka teknolojisi sizi olmadığınız videolara koyabilir [Video]

Giderek akıllanan yapay zeka teknolojileri korkutucu sonuçların doğmasına sebep olabiliyor. Yüz değiştirebilen FakeApp teknolojisi ile gerçeğinden ayırt etmekte zorlanacağınız görüntüler elde ediliyor.

Black Mirror’ı aratmayacak senaryolar gerçek hayatta da kendini gösteriyor. Daha önce de başarılı bir şekilde video manipüle eden, ünlüleri taklit edebilen pek çok yapay zeka haberi yapmıştık. Ancak FakeApp bunu bir adım öteye taşıyor. Söz konusu teknoloji en basit tabirle bir yüz değiştirme teknolojisi. Yani aşağıdaki videoda da görebileceğiniz gibi Nicolas Cage’i alıp Man of Steel filmindeki Amy Adams’ın yüzüne yapıştırabilirsiniz. Üstelik sonuç da Justice League filminde Superman’in CGI ile kapatılmış bıyığından çok daha gerçekçi duruyor. Ve bu büyük bir sorun.

Video manipülasyonları endişe veriyor

Söz konusu teknoloji pek çok açıdan endişe uyandırıyor. İnsanların yapmadıkları işleri yapmışlar gibi gösterebilecek olan bu teknolojinin en korkutucu yani da herhangi biri tarafından kullanılabiliyor oluşu. Bu da ortaya olmadık işler çıkarabiliyor. Yakın geçmişte benzer bir durumdan etkilenen Gal Gadot’ın yüzü yetişkinlere yönelik içerikte kullanılmış ve medyada büyük yankı uyandırmıştı. Bunun ötesinde insanlar sadece ünlülerin değil yakın çevrelerindeki kişilerin de benzer şekilde sahte videolarını yaratabilir.

Video