reklamı kapat

POPÜLER

NVIDIA ai
NVIDIA ai

NVIDIA’nın yapay zeka teknolojisi videoları değiştirebiliyor [Video]

05 Aralık 2017

NVIDIA’nın yapay zeka çalışmaları tam gaz devam ediyor. Geliştirilen sistem videolarda hava durumunu değiştiriyor, geceyi gündüze çevirebiliyor.

Yapay zeka alanındaki çalışmalarını hızlandıran NVIDIA, birkaç hafta önce ürettiği gerçekçi insan portreleriyle dikkat çekmişti. Ünlülerin resimleriyle beslenen sistem, olabildiğince düzgün fotoğraflarla gerçek bir insan gibi görünen ancak aslında tamamen yapay zekanın uydurması olan portreler elde etmeyi başarmıştı. Araştırmacıların geliştirme süreci burada sonlanmadı elbette. Sistem artık videolar üzerinde de oynamalar yapabiliyor.


Kullanılan yeni bir yöntem sayesinde sistem şaşırtıcı derecede etkileyici sonuçlar elde edebiliyor. Bir önceki yöntemde çok fazla veri işlenmesi gerekiyordu. Bu sebeple cihazları “eğitmek” de zor oluyordu. Yeni sistem ise bunu daha basit bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Karlı bir günde çekilmiş görüntüyü güneşli bir güne dönüştüren sistem, güneşli bir günü bir anda yağmurlu bir günle değiştirebiliyor. Yapay zekanın gerçekliği taklidi üzerine oldukça ilgi çekici bir çalışma olduğunu söylemek mümkün. Wired’dan Oli Franklin-Wallis’in konuyla ilgili yorumuysa fazlasıyla çarpıcı. Söz konusu yapay zeka teknolojileri olduğunda ya bilim kurgu senaryoları ya da gelecekte artacak işsizlik gündeme geliyor. Ancak Franklin-Wallis esas tehlikenin artık gördüğümüz ya da duyduğumuz şeylere olan güvenimizin kaybolması olduğunu söylüyor. NVIDIA’nın oldukça ilgi çekici çalışmasına ilişkin detayları buradan okuyabilir, örnek videoları haberin devamından izleyebilirsiniz.

Video