reklamı kapat

POPÜLER

Robot

Araştırmacılardan robot eğitimini değiştirecek algoritma [Video]

Robotları belirli görevleri yerine getirmesi için programlamak göründüğünden daha zor bir işlem. Girilen komutlar dışına çıkamayan robot modelleri, geliştirilen yeni algoritma ile öğrenebilir hale geliyor.

Rice Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen bu algoritma, robotları programlama sürecini hiç olmadığı kadar kolay hale getiriyor. Diğer sistemlerden farklı olarak bu algoritma öğrenebiliyor. Yani sizin fiziksel olarak uyguladığınız yönlendirmeleri öğrenerek kendisini ona göre programlayabilen algoritma, gerçek zamanlı olarak çalışıyor. Denemeleri şu an robot bir kol üzerinde gerçekleştiren araştırma ekibi, sonuçtan oldukça mutlu görünüyor. Robot kola yapılan ufak yönlendirmeler algoritmanın doğruyu görmesine yeterli oluyor. İnsan etkileşimi için hazırlanan diğer robotlar gibi fiziksel etkileşim bitince eski, programlanan hareketine dönmeyen algoritma, öğrendiğini uygulayarak verilen görevleri sorunsuz şekilde yerine getirebiliyor.

Robot altyapısı böyle algoritmalar ile gelişiyor

Üzerinde çalışmalar devam eden sistem, sadece kağıt üzerinde kalmadığı için büyük gelecek vadediyor. Robotları işleri daha iyi yapabilir hale getirecek gibi görünen sistem, insan etkileşimini süreci zorlamak amacıyla değil eğitmek için kullanıyor. Yapay zeka sistemleriyle daha da iyi hale gelmesi beklenen süreç, görebileceğiniz üzere belirli objeleri taşıma görevini de yerine getirebiliyor. Bu akılcı sistem için hazırlanan açıklayıcı tanıtım videosu haberin devamında yer alıyor.

Video