reklamı kapat

POPÜLER

Instagram

Instagram, algoritma sisteminin nasıl çalıştığını açıkladı; işte detaylar

Instagram‘ın başkanı Adam Mosseri, uygulamadaki algoritma sistemiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Uygulamadaki algoritma sisteminin tek boyutlu olmadığını belirten  Mosseri, yazılımdaki her bir parçanın kendi kod setine sahip olduğunu ifade etti.

Advertisement

Algoritma sisteminin kullanıcıların uygulamayı kullanma şekline göre uyarlandığını ifade eden Mosseri, sistemin genel olarak aynı şekilde çalıştığını dile getirdi. Mosseri, Hikayeler’in Keşfet sekmesinden farklı bir yapıda olduğunu belirtti. Kullanıcıların Hikayeler sekmesinde en yakın arkadaşlarının paylaşımlarını görmek istediklerini söyleyen Mosseri, Keşfet sekmesinde ise kullanıcıların yeni şeyler keşfetmek istediklerini söyledi.

Her bir gönderinin uygulamanın kullanıcılardan aldığı bilgilere göre sıralandığını dile getiren Mosseri, bir gönderinin yayınlanma zamanının, bir videonun ne kadar uzun olduğunun ve konum bilgisinin paylaşımları yukarı taşıma konusundaki önemine vurgu yaptı. Bir gönderide geçirilen zamanın önemine de dikkat çeken Mosseri, kullanıcıların Keşfet sekmesine eğlenceli içerikler veya Reels paylaşımları yaparak Keşfet sekmesinde yer alabileceğini dile getirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kronolojik sıralama Instagram servisine geri dönecek mi?

Bilindiği üzer Instagram ilk yıllarında paylaşımları kronolojik sırada kullanıcılara gösteriyordu. Daha sonrasında servisin büyümesiyle bu özellik kaldırılmış ve her bir fotoğrafın görülmesi neredeyse imkansız hale gemişti. Kronolojik sıralamanın artık gelmeyeceğini söyleyen Mosseri, kullanıcıların yakın arkdaşlarının gönderilerini belirleyip öne çıkarabileceğini de ifade etti.

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en ufak aksiyon kamerası ile tanışın