reklamı kapat

POPÜLER

Nvidia yapay zeka

Nvidia’dan kameraların “en büyük sorununu” çözecek yapay zeka [Video]

Biliyorsunuz kameralar düşük ışık şartlarında oldukça zorlanıyor ve istenmeyen kumlama yaratıyor. Nvidia ortaklığında geliştirilen yeni yapay zeka ise bunu tarihe gömmeye geliyor.

Ekran kartı pazarının yıldız ismi Nvidia, son dönemde gerçekten çok ciddi araştırmalar yapıyor. Bunlardan birisine daha imza atan firma, bu sefer yine fotoğraflara odaklanıyor. MIT ve Aalto Üniversitesi’nin yardımıyla geliştirilen yeni yapay zeka, “Noise2Noise” olarak isimlendiriliyor. Bu yapay zeka yüksek kumlamaya sahip fotoğrafları tam anlamıyla tertemiz hale getiriyor. Bunu fotoğrafların temiz haline ihtiyaç duymadan yapan yapay zeka, gerçekten çok iyi sonuçlar ortaya koyuyor. Yaklaşık 50 bin fotoğraf ile eğitilmiş bir makine öğrenme altyapısı üzerine kurulan Noise2Noise, fotoğrafları oldukça derinlemesine inceliyor ve kumlama haricinde oluşan bozulmaları da giderebiliyor. Sadece gündelik fotoğraf çekimleri değil MRI görüntüleri için de işe yarayan sistem, büyük getiriler sunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Nvidia yapay zeka
Nvidia yapay zeka
Nvidia yapay zeka
Nvidia yapay zeka
Nvidia yapay zeka

Nvidia’nın öncü olduğu bu yapay zeka akıllı telefonlar için harika duruyor

Gelişen sensör teknolojileri sayesinde fotoğraf makineleri artık ISO 3200‘ün üzerinde dahi temiz görüntüler verebiliyor. Ancak ufak sensörleri nedeniyle akıllı telefonlar düşük ışığı hiç sevmiyor. İşte bu tarz bir yapay zeka telefonlar için gerçekten harika görünüyor. Firmalar yer olmadığı için telefonlardaki görüntü sensörlerini büyütemiyor. Ancak biliyorsunuz “yapay zeka” birimlerine sahip özel işlemciler geliştirebiliyorlar. İşte bu işlemciler ile birleştirilecek benzer bir yapay zeka sistemi, telefonların fotoğraf kalitesine çağ atlatabilecek güçte duruyor.

İlgili Video

Şirketin zamanı yavaşlatan kamera teknolojisi