reklamı kapat

POPÜLER

Opel/Vauxhall tasarım dilini değiştiriyor; işte ilk detaylar

Markanın tasarım şefi Mark Adams tarafından paylaşılan ilk bilgiler, Opel’in uzun süredir beklenen dönüşüm için son aşamaya geldiği yönünde.

PSA çatısının altına girmesinin ardından adını biraz daha fazla duymaya başladığımız Opel, günümüz trendi elektrikli otomobillerle ilgili şu an bekleme sürecinde. General Motors bünyesinde devam eden üretim sürecinde çeşitli değişimlerin yapıldığı Alman markada, ortaklığın ilk olarak yeni jenerasyon Corsa‘yı etkilediğini biliyoruz. Motor ve altyapıyla birlikte değişim sinyallerinin verildiği markanın önemli isimlerinden birisi de Mark Adams.

Opel’in tasarım ekibinin başında yer alan Adams, bir süredir sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı geriye dönük konsept projelerle değişim çanlarının mesajını veriyordu. Bugün gelen resmi detaylarla birlikte içimizde oluşan beklentilerin karşılık bulduğunu net bir şekilde görebiliyoruz. Opel/Vauxhall’ın 2019’dan itibaren tüm modellerine entegre edeceği yeni tasarım yüzünü ipuçları üzerinden dile getiren Adams, modern bir karakterin gelişim aşamasında olduğunun altını çizdi.

“Vizörlü” bakış açısı

Oluşmakta olan yeni karakterle ilgili şimdilik sadece ön bölümün detaylarını paylaşan Adams, buradaki yapıya “Vizör” adını verdiklerini dile getirdi. Bu dilin oluşumu sırasında daha net ve belirgin hatlar ortaya koymayı amaçlarını dile getiren başarılı tasarımcı, seri üretimdeki ilk örneğini 2019 Opel Corsa‘da göreceğimizi de paylaşmış durumda. Vizör görüntüsünü taşıyan ve PSA altyapısı üzerine geliştirilen yeni Corsa’nın sonbahar dönemi içerisinde karşımıza çıkartılma ihtimali de masada görünen planlar arasında yer alıyor. 2016 yılında tanıtımı gerçekleştirilen GT konseptinden de bazı karakteristik parçaların da yeni Corsa’ya yansıması da şu aşamadan itibaren kimseyi şaşırtmamalı.

Şu aşamada karşımızda duran yeni öz ızgara formunun, tüm araçlarda cam niteliğinde bir malzeme üzerinden kullanılacak olması da, bundan sonraki süreçte Opel modellerine olan ilgiyi doğrudan etkileyebilir. İşin içerisinde PSA’nın tasarımcısı Carloz Tavares‘in olduğunu düşündüğümüz de beklentileri yüksek tutmamak için hiçbir neden yok. Kokpit olarak da tamamen yenilenmeye gitmesi planlanan Opel, 2018’in sonuyla birlikte beklediğimiz atılımı yapacak gibi görünüyor. Siz de düşünceleriniz yorum olarak iletebilirsiniz.