reklamı kapat

POPÜLER

UC Berkeley yapay zeka

Herkesi profesyonel dansçı haline getiren inanılmaz yapay zeka teknolojisi [Video]

Yapay zeka alanında birçok çalışma gerçekleştiriliyor. UC Berkeley araştırmacıları tarafından geliştirilen yeni sistem ise direkt olarak dans üzerine odaklanıyor.

Yapay zeka sistemleri artık fotoğraf yanında video üzerinde de manipülasyon yapabiliyor. Burada akla ilk olarak videolardaki kişilerin yüzünü değiştirebilen “Deepfakes” altyapısı gelirken, UC Berkeley ise söylediğimiz gibi dans üzerine odaklanıyor. Geliştirilen yapay zeka ve altında çalışan algoritma, girilen ana video içerisindeki dans eden kişinin hareketini alıyor ve ikinci videodaki kişinin üzerine aktarıyor. Bu sayede kişileri adeta profesyonel bir dansçı haline getiren sistem, bazı görüntü bozukluklarına rağmen gerçekten çok iyi çalışıyor. Yüksek kaliteli sonuçlar için saniyede 120 kare hızda kayıt altına alınmış en az 20 dakika videolara ihtiyaç duyan altyapı, nöral öğrenme teknolojisiyle kendisini sürekli olarak geliştiriyor. Burada vücut hareketi ve yüz takibi gibi konuları parçalara bölen sistem, sonucuyla şaşırtmayı başarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

UC Berkeley, bu yapay zeka sistemiyle teknoloji şovu yapıyor

Elbette bu teknolojinin gündelik yaşam için inanılmaz bir geleceği bulunmuyor. Ancak geliştirilen altyapı gerçekten akıl almaz duruyor. Nvidia gibi firmaların gelişmiş donanımları sayesinde çok daha kolay ve hızlı hale gelen AI teknolojileri, geleceğe değiştirmeye niyetli görünüyor. Bu alanda şimdi yapılacak her çalışmanın, gelecekte milyar dolarlar edeceği de kesin gibi duruyor. Teknoloji kesinlikle bu tarafa kayıyor. Artık telefonlarda bile AI teknolojileri yer alıyor.