reklamı kapat

POPÜLER

DeepFaceDrawing yapay zeka

Basit çizimleri fotoğraf haline getiren inanılmaz yapay zeka [Video]

Yapay zeka teknolojileri inanılmaz oranda gelişiyor. Araştırmacılar bu teknolojiler ile inanılmaz şeyler yapıyor. Bunlardan birisi de DeepFaceDrawing oluyor.

Yapay zeka teknolojisi biliyorsunuz sık sık gündeme geldiği üzere artık hemen her alanda kullanılıyor. Piyasada aktif olarak kullanılan gerçekten çok ilginç sistemler yer alıyor. Bunların karşımıza çıkan en yenisi DeepFaceDrawing, başlıkta da belirttiğimiz gibi çok ama çok basit çizimleri dahi fotoğraf haline getirebiliyor. Beijing’den yer alan Chinese Academy of Sciences araştırmacıları tarafından geliştirilen yazılım, gerçekten çok temel çizimlerden bile yerleşik veri tabanını kullanarak gerçekçi portreler oluşturabiliyor. Hem de bu portreler üzerinde gerçek zamanlı değişiklikler yapılabiliyor. Sonuçlarını direkt olarak yukarıdaki videoda görebileceğimiz DeepFaceDrawing, özellikle suçluları tespit etmek için kullanılan “robot çizimler” için çok faydalı duruyor. Ayrıca bu yapay zeka sistemi çizim yeteneği çok iyi olmayanların da ilgisini çekecek gibi görünüyor. Ancak henüz ticari kullanım konusunda bir açıklama yapılmıyor. Çünkü halen geliştirme süreci devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

DeepFaceDrawing gerçekten inanması zor bir yapay zeka sistemi

Bu sistemin kodları yakında gelecek deniyor. İlk başta deneme amacıyla herkese açılacağı tahmin edilen sistem, teknolojinin geldiği son noktalardan birisi olarak dikkat çekmeyi başarmış durumda. Bu sistemin potansiyel kullanım alanları hayal gücüne göre sınırsız deniyor.