reklamı kapat

POPÜLER

Elektrikli otomobillerin çevreciliğine meydan okuyan motor teknolojisi: Mazda SKYACTIV 3

 - Güncelleme: 30 Ocak 2018 21:30

Kısa vadede yepyeni bir motor teknolojisiyle karşımızda çıkacak olan Mazda, uzun vadeli planları çerçevesinde ilk detaylarını paylaştığı SKYACTIV 3 ile elektrikli otomobillere cevap vermek istiyor.

İçten yanmalı motor teknolojisini verimlilik ve çevrecilik konusunda bir üst noktaya taşımak için son sürat çalışmalarına devam eden Mazda’nın konu üzerinde bir hayli iddialı olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. 2018 yılının son çeyreğinde piyasaya sunmak üzere, yüzde 30 oranında daha fazla verimli olan bujisiz motor teknolojisinin hazırlıkları içerisinde olan Mazda mühendisleri, düzenlenen özel bir etkinlik kapsamında motor teknolojileriyle ilgili yeni bir planlamanın duyurusunu gerçekleştirdi. SKYACTIV 3 adıyla ilk detayları paylaşılan ve benzinli motor üzerine şekillenen bu teknolojinin merkezinde ise termal verimlilik değerini ciddi oranda iyileştirme stratejisi var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Planlanan hesaplamalar

Mazda’nın motor teknolojilerinin geliştirmesinden sorumlu olan Mitsuo Hitomi’nin planlamasını açıkladığı SKYACTIVE 3, yanma sonucu ortaya çıkan ısının maksimum verimlilik içerisine doğal kaynakların da katılarak değerlendirildiĞİ bir teknolojiyi beraberinde getirecek. Buradaki ana amacın termal verimliliği ciddi oranda artırmak olduğunu belirten Hitomi’ye göre eğer motorun termal verimlilik değeri yüzde 56′ya çıkartılabilirse, elektrikli araçların emisyonlarıyla eşit emisyonlar elde edilebilecek. Ayrıca, eğer karbondioksit emisyonları % 25 oranında aşağı çekilebilirse Mazda’nın benzinli motorları yakıt ekonomisiyle birlikte elektrikli araçlarla rekabet edebilecek. Elektriği elde edildiği bölgelere göre bazı elektrikli otomobillerin benzinli motorlardan daha çok çevreye zarar verdiğini belirten Mazda, SKYACTIVE 3’ün ne zaman somut bir şekilde karşımıza çıkabileceğini söylemek konusunda şu aşamada çekingen. 2025 yılında kilometrede 65 gram gibi bir karbon salınım değeri elde etmeyi planlayan Mazda’nın var olan elektrikli otomobil trendine gelecekte de kendi usulüyle cevap vereceği artık kesinleşmiş durumda. Bekleyip hep birlikte göreceğiz. Konuyla ilgili düşüncelerinizi bizlere yorum olarak iletebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İLGİLİ HABERLER