reklamı kapat

POPÜLER

SkyAktiv

Mazda’nın yeni benzinli motoru elektrikli arabalardan daha çevreci olabilir [Video]

Elektrikli arabalar, karbondioksit emisyonlarının neden olduğu kirliliği azaltmaya ek olarak, 30 yıl içinde tükenmesi beklenen petrole olan bağımlılığa da geçici de olsa bir çözüm sunuyor. Ancak elektrikli arabaların da sütten çıkmış ak kaşık olduğunu düşünmemeliyiz, zira pek çok yerde elektrik üretimi için de kömür gibi fosilleşmiş kaynaklara başvuruluyor. Japon araba üreticisi Mazda ise yeni benzinli motoruyla elektrikli arabalardan daha da yeşil bir çözüm sunduğunu iddia ediyor.

SkyActiv-G serisinin ikinci nesil versiyonu olan motor, 18:1 kompresyon oranına sahip direkt enjeksiyonlu benzinli bir motor. Mazda’nın yüzde 30 daha verimli yakıt kullanımı sağladığını açıkladığı motor, kilometre başına 80 gram karbondioksit üretiyor. Serideki üçüncü nesil motorların ise bu miktarı daha da düşürerek kilometre başına 50 gram karbondioksit üretmesi hedefleniyor.

SkyAktiv
Arabalarda benzin mi, elektrik mi tartışması süredursun, Mazda karbondioksit üretimini bu seviyeye düşüren bir motor tasarlamayı başardığı için takdiri hak ediyor. Benzinli arabaların elektrikli veya hibrit arabalara kıyasla hala çok daha ucuz olduğunu, dolayısıyla tüketicilerin büyük bölümünün hala benzinli arabaları tercih ettiği düşünüldüğünde bu tip motorların karbondioksit emisyonlarının azaltılması üzerindeki katkısı daha iyi anlaşılıyor.

Aşağıdaki video, birinci nesil SkyActiv-G’in çalışma prensibini gösteriyor.

VİDEO