reklamı kapat

POPÜLER

Apple yüz ifadelerini analiz eden yapay zeka şirketini satın aldı

Apple, geliştirdiği yapay zeka algoritması ile insanların yüz ifadelerini algılayıp analiz edebilen Emotient adlı bir girişimi satın aldı. San Diego merkezli bir şirket olan Emotient, insanın mutlu mu üzgün mü yoksa şaşkın mı olduğunu söyleyebilen ve gerçek zamanlı olarak çalışan bir yapay zeka yazılımıyla tanınıyor.

Wall Street Journal‘ın geçtiği satın alma haberinin ardından Apple’ın da bu konuyu klasik ve sıradan bir açıklamayla onayladığı, fakat hiçbir detay vermediği belirtiliyor.

Apple’ın Emotient gibi bir girişimi neden satın aldığı henüz net olarak bilinmese de Faceshift ve Perceptio gibi Apple çatısı altında yüz analizi ve görüntü tanıma yazılımlarıyla tanınan başka firmalar da bulunuyor.

Emotient, yüz analizi teknolojisinin çok çeşitli amaçlara hizmet edebileceğini belirtirken özellikle kullanıcıların, reklamı yapılan ürünü beğenip beğenmediğini öğrenmek isteyen reklam verenlerin işine yarayacağını vurguluyor. Sağlık sektöründe de kullanılabilir gibi görünen teknolojinin Apple tarafından nasıl değerlendirileceğini bekleyip göreceğiz.