reklamı kapat

POPÜLER

Samsung LOG Tasarım

Samsung, çip üretimi konusunda büyük yatırımlar içerisinde

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, işlemci / yarı iletken / çip üretimi konusunda özellikle ABD’de adımlar atıyor.

Samsung, küresel çip krizinin bir daha yaşanmaması ve gelecek talepler doğrultusunda büyük fabrika yatırımları yapıyor. Bu yatırımların büyük bölümü ise direkt olarak ABD merkezli yapılıyor. Hatta firma bu konuda durmuyor. Ortaya çıktığı kadarıyla firma ABD’deki çip fabrikası için daha fazla yer satın alıyor. ABD’de çip üretimi konusunda şimdilik 17 milyar dolarlık yatırım gerçekleştiren teknoloji devi, çok uzun vadeli başka planlar da yapıyor. Çıkan taze bilgilere göre şirket ABD’de tam 11 farklı çip tesisi kurmak istiyor. Bunun için de ülkeye 200 milyar dolar gibi bir yatırım planlıyor. Bu yatırım ile ABD’de tam 10 bin yeni iş sağlayacağı söylenen firma, çip üretimini şimdilik özellikle Texas merkezli olarak planlıyor.

Bu arada ABD’de Intel ve TSMC firmalar da yeni çip fabrikaları kurmak adına yatırımlar ve çalışmalar yapıyor. Hatta bu üç dev isim arasında bir personel savaşının yaşandığı da aktarılıyor. Üç isim de hiç kolay olmayan çip üretimi için tecrübeli personel peşinde koşuyor, daha cazip teklifler ile birbirlerinden özellikle üst seviyede personel çalmaya çalışıyor.

Samsung (Spesifik olarak Samsung Foundry), geçtiğimiz haftalarda Güney Kore’deki Hwaseong fabrikasında 3 nm seviyesinde yarı iletken üretimine start verdi. Bu süreçte daha önceden farklı olarak FinFET değil yeni GAA (Gate All Around) mimarisini temel alan şirket, bu yeni altyapının özellikler enerji verimliliği konusunda önemli bir fayda sağladığını aktarıyor. 5 nm’ye oranla yüzde 23 daha fazla performans getiren ve tam yüzde 45 daha az enerji ihtiyacı bulunan 3 nm altyapısı, buna karşın yüzde 16 daha az yere ihtiyaç duyuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Firma şimdiden ikinci jenerasyon 3 nm altyapısı için de çalışmalar yapıyor. İkinci jenerasyonda yüzde 50 daha yüksek verim, yüzde 30 daha yüksek performans ve yüzde 35 daha az alan ihtiyacı hedefleniyor. Samsung 3 nm üretim sürecinden çıkan birçok farklı işlemci olacak ve önümüzdeki dönemde şirket kendisi yanında birçok başka firma için de 3 nm işlemci üretecek.

Samsung gelişmeleri bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın