reklamı kapat

POPÜLER

Instagram LOG Tasarım

Instagram için yolda olduğu bulunan yeni özellikler [25 Temmuz]

Instagram için yeni özellikler gelmeye devam ediyor. Buna ek olarak firma başka yenilikler üzerinde de aktif olarak çalışıyor.

Instagram, birçok yeni özellik geliştiriyor ve bunları hazırladığı beta sürümlerde gizlemiyor. Bunları düzenli olarak takip eden ve bulan  Alessandro Paluzzi, bir kez daha yolda olan bazı yeni özellikleri gündeme getirdi. Örneğin firma Reels’ler için “beğeni ve izlenme sayısını gizle” özelliğini geliştiriyor. Meta bunu bir seçenek olarak sunacak ve beğeni ile izlenme Reels yayınlamadan önce ya da sonra gizlenebilecek. Instagram’ın çok geç kalınmış olmasına rağmen NFT tarafındaki çalışmaları da devam ediyor. Firma burada bir koleksiyon altyapısı geliştiriyor ve bu koleksiyon içerisinden NFT satışının yapılabileceği görülüyor. Hatta burada bir “çekiliş” sistemi de olacak ve ödül olarak verilecek NFT’nin kazananı sistem tarafından otomatik olarak seçilecek.

Instagram için “Walkie-Talkie” özelliği de geliştirilmeye devam ediliyor. Paluzzi tarafından gösterildiği kadarıyla firma burada “otomatik kabul etme” seçeneği de sunacak. Bu özellik yüksek ihtimalle takip edilen kişilerden gelen “Walkie-Talkie” görüşme taleplerini otomatik olarak kabul edecek. Şirket bunlara ek olarak “Broadcast Chats” isimli bir özellik de geliştiriyor. Bu özellik sadece adminler ve seçilen kişilerin mesaj yazabildiği, diğer kişilerin ise mesajları okuyabileceği bir ortak topluluk ya da grup sohbet altyapısı olarak yolda bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Instagram para kazanma konusunda da yeni denemeler yapıyor. Bunlardan bir tanesi “Content Appreciation” olarak geçiyor. Bu sistemde kişilerin paylaştığınız içeriklere “takdir” üzerinden maddi olarak destek vermesi hedefleniyor. Burada dijital olarak satın alınacak bazı objeler üzerinden destek olunacak gibi görünüyor. Uzun süredir yolda olan “Topluluk” sistemi üzerinde de çalışan çatı şirket Meta, Instagram’ın büyük grupların bir araya geleceği bir merkez haline getirme konusunda büyük adımlar atıyor. Şirket kişilerin birden fazla topluluğa katılmasını istiyor ve burada çok popüler Facebook grupları örnek alınıyor.

Instagram için yakın zaman önce de yeni özellikler gelmiş ve bunları platformun başındaki isim Adam Mosseri aşağıdaki video ile tanıtmıştı. Bu videoda ilk olarak platformda bundan sonra sadece tek bir video formatı olacağı ve onun da Reels olacağı aktarıldı. Firma artık video konusunda her şeyi, TikTok ile mücadele etmek adına TikTok’tan aldığı Reels üzerine kuruyor. Uygulamaya aynı zamanda Reels’ler için şablon altyapısı da geldi. Bu sayede belirli yapılarda Reels oluşturmak çok daha kolay hale gelecek, Reels dünyasına yeni girenler ciddi şekilde zaman kazanacak. Burada farklı seçenekler sunulacak, kişiler kendi şablonlarını da oluşturabilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Instagram ayrıca artık kişilerin fotoğraflar üzerinden Reels Remix’leri oluşturmasına da imkân tanıyor. Remix altyapısı için “resmi içinde resim” ya da “yeşil ekran” gibi yeni formatlar getirdiklerini duyuran Mosseri, çift kamera ile kişilerin iki farklı kamera kullanarak içerik oluşturmasının da önünü açmış durumda. Tanıtılan bu özelliklerin hepsi kısa süre içerisinde herkes için aktif edilecek.


Instagram yenilikleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın