reklamı kapat

POPÜLER

Instagram LOG Tasarım

Instagram için “video” odaklı yeni özellikler duyuruldu

Instagram için yeni özellikler gelmeye devam ediyor. Firma bu sefer spesifik olarak video ve Reels tarafına odaklanmış durumda.

Instagram için yeni özellikleri platformun başındaki isim Adam Mosseri aşağıdaki video ile tanıttı. Bu videoda ilk olarak platformda bundan sonra sadece tek bir video formatı olacağı ve onun da Reels olacağı aktarıldı. Firma artık video konusunda her şeyi, TikTok ile mücadele etmek adına TikTok’tan aldığı Reels üzerine kuruyor. Uygulamaya aynı zamanda Reels’ler için şablon altyapısı da geldi. Bu sayede belirli yapılarda Reels oluşturmak çok daha kolay hale gelecek, Reels dünyasına yeni girenler ciddi şekilde zaman kazanacak. Burada farklı seçenekler sunulacak, kişiler kendi şablonlarını da oluşturabilecek.

Instagram ayrıca artık kişilerin fotoğraflar üzerinden Reels Remix’leri oluşturmasına da imkân tanıyor. Remix altyapısı için “resmi içinde resim” ya da “yeşil ekran” gibi yeni formatlar getirdiklerini duyuran Mosseri, çift kamera ile kişilerin iki farklı kamera kullanarak içerik oluşturmasının da önünü açmış durumda. Tanıtılan bu özelliklerin hepsi kısa süre içerisinde herkes için aktif edilecek.

Instagram için kısa süre önce de harita odaklı bir güncelleme yapıldı. “Yakındaki popüler yerleri keşfet” özelliği, daha gelişmiş haliyle Türkiye’de de aktif edildi. Bu özellik için firma ise “Her bir konumda paylaşılan hikayeleri ve gönderileri görmek için haritaya göz at” açıklamasını yapıyor. Ancak bundan fazlası var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Arama ya da etiketler üzerinden ulaşılabilen haritada artık yakındaki önemli konumlar yanında mekanlar da gösteriliyor. Harita açıldığı zaman en üstte çıkan “bu bölgede ara” menüsü üzerinden, seçilen konumdaki restoranlar, kafeler, gezilecek yerler, oteller, parklar, bahçeler ve barlar kolaylıkla görülebiliyor.

Harita üzerinde çıkan mekanlarda paylaşılan herkese açık fotoğraf ve videolar da gözler önüne seriliyor. Bu sayede keşif sürecini daha da iyi hale getirmek isteyen firma, daha sonra bakmak için farklı mekanların Instagram’a kaydedilmesine de imkân tanıyor.


Instagram yenilikleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın