reklamı kapat

POPÜLER

Apple AirTag

Takip odaklı Apple AirTag hack’lendi; işte bilinmesi gerekenler

Ses getirmeyi başaran takip aksesuarı Apple AirTag için ilk modifikasyon çalışmaları yanında ilk hack haberleri de gelmeye başladı.

Apple AirTag, en son cüzdana sığacak hale getirilmesiyle ses getirmişti. Andrew Ngai, modeli parçalarına ayırmış ve 3,8 mm kalınlığında bir kart haline dönüştürmüştü.

Şimdi ise Alman güvenlik araştırmacısı Thomas Roth bir adım attı ve AirTag’in bünyesinde yer alan mikro kontrolcüyü hack’lemeyi başardı.

Thomas Roth, aktarıldığı kadarıyla bu hamlesiyle modelin kayıp modundaki URL’sini değiştirdi. Bu sayede cihaz Find My bağlantısı yerine Roth’un belirlediği bağlantıyı açar hale geldi.

Bu hack olayı son kullanıcı için “şimdilik” büyük bir tehlike oluşturmuyor. Fakat yine de mikro kontrolcü üzerinden bir işlemin mümkün olması tehlikeli görünüyor. Apple’ın bu süreçte kullanılan açığı güncelleme ile kapatacağı düşünülüyor.

Thomas Roth’un bu hack işlemci için iki AirTag’i kullanılmaz hale getirdiği de dikkat çeken detaylar arasında. Buna benzer haberlerin ileride daha fazla geleceğini düşünüyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple AirTag için Türkiye fiyatları nasıldı?

Modelin tanesi 299 TL. Dörtlü paket içinse 999 TL verilmesi gerekiyor. Apple AirTag hakkındaki en ince detaylara burada ulaşabilirsiniz. Apple AirTag için Apple’ın resmi açıklaması şöyle:

“AirTag ile eşyalarınızı bulmak inanılmaz kolay hale geliyor. Birini anahtarlarınıza takın, diğerini sırt çantanıza atın. Ve Bul uygulamasıyla eşyalarınızın nerede olduğunu görün. Bu kadar basit.

Üstelik Bul uygulaması sayesinde Apple aygıtlarınızı da takip edebiliyor, ailenizin ve arkadaşlarınızın nerede olduklarından haberdar olabiliyorsunuz.”

Ürünün resmi tanıtım videosu: