reklamı kapat

POPÜLER

Apple

Apple’dan “II-VI” firmasına büyük maddi gelecek desteği

Teknoloji devi Apple, bugün büyük bir yatırım haberiyle daha gündeme geldi. “Advanced Manufacturing Fund” kapsamında II-VI yatırım aldı.

Apple, teknolojileriyle FaceID, Memoji ve iPhone’lardaki portre modunun gerçek olmasında önemli rol oynayan ABD merkezli II-VI firmasına 410 milyon dolarlık bir destek veriyor.

“Advanced Manufacturing Fund” kapsamında başka firmalara da destek olan teknoloji devi, bu sayede teknolojik olarak elini güçlendirmeye devam ediyor. Bu destekler genelde yerel olarak veriliyor

II-VI firmasının iPhone’larda yer alan LiDAR‘ın arkasında da yer aldığı gelen bilgiler arasında yer alıyor. Peki Apple neden II-VI için bu kadar büyük bir para harcıyor?

Bunun arkasında yüksek ihtimalle ilk olarak firmanın otonom yani sürücüsüz otomobil projesi yer alıyor. Firmanın bu proje için çok gelişmiş kamera ve lazer temelli LiDAR sitemlerine ihtiyacı bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu yatırım Apple karma gerçeklik başlığı için de önemli bulunuyor

Apple, şirkete yönelik sağlam kaynaklardan analist Ming-Chi Kuo‘ya göre 2022 yılının ortasında artırılmış gerçeklik ile sanal gerçekliği birleştirecek bir karma gerçeklik başlığı tanıtacak.

İşte bu ürün için de II-VI tarafından geliştirilen ve geliştirilecek olası yeni sistemlere ihtiyaç olabilir bilgisi veriliyor. Merak edilen karma gerçeklik başlığı, hatırlarsınız en son bünyesinde tam 15 farklı kamera taşıyacak haberiyle ses getirmişti.

Bu kadar çok sayıda kamera ile başlığın ortam haritalandırma ve konumlandırma konusunda benzersiz olacağı görülüyor.  Bu 15 kameranın 8 tanesi AR deneyimi için, 6 tanesi biyometrik takip için, 1 tanesi ise ortam algılama için kullanılacak bilgisi veriliyor.

Hepsine ek olarak Ming-Chi Kuo, başlığın ayrıca göz takibi yapabileceğini de aktarıyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi telefonlarını böyle detaylı şekilde test ediyor