reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Apple Finisar

Apple’dan 390 milyon dolarlık dev yatırım

Teknoloji devi Apple, bugün 1 milyar dolarlık bütçe ayırarak kurduğu “Advanced Manufacturing Fund” altında önemli bir yatırım yapacağını duyurdu.

Advertisement

Apple’ın yapacağı 390 milyon dolarlık yatırımın karşısında Amerika Birleşik Devletleri merkezli Finisar şirketi yer alıyor. iPhone X’un TrueDepth kamerasında kullanılan VCSEL lazer donanımından üreten isim, aynı zamanda AirPods‘a da parça sağlıyor. Yapılan yatırım ile Texas‘a yeni bir fabrikanın açılacağı söylenirken, Finisar aldığı yatırımla VCSEL konusunda üretim kapasitesini ciddi seviyede artıracak. Şirket ayrıca bu bütçeyle lazer teknolojisininin araştırma geliştirme sürecini de hızlandıracak. TrueDepth kamera sistemiyle iPhone X’un çıkışında ciddi üretim sorunları yaşayan teknoloji devi, bunu gelecek modellerde yaşamak istemiyor. Finisar’dan alacağı tüm VCSEL lazerlerin bu Texas fabrikasından çıkacağını belirten şirket, kendi ihtiyaçları doğrultusunda yerli üreticilerini desteklemek için istekli görünüyor.

Apple Finisar

Apple’ın ilk yatırımı Corning’e olmuştu

Şirketin “Advanced Manufacturing Fund” fonu altında yaptığı ilk yatırımı Gorilla Glass camların arkasındaki üretici Corning‘e olmuştu. Şirketin araştırma geliştirme faaliyetlerini hızlandırmak adına 200 milyon dolar yatırım yapan teknoloji devi, Trump’ın iPhone üretimini Amerika’ya getirin baskısına bu şekilde cevap veriyor. Bu fonun yeni yılda daha büyük hale getirileceği tahmin edilirken, Apple biliyorsunuz dünyanın ilk bir trilyon dolarlık şirketi olmak istiyor. Bu açıdan 1 milyar dolarlık fon çok küçük görünüyor çünkü şirketin harcamaya hazır 250 milyar dolardan fazla parası bulunuyor.