reklamı kapat

POPÜLER

YouTube

YouTube, faydalı telif denetleme sistemini kullanıma sundu

Dünyanın en büyük video platformu YouTube, masaüstü tarafında geçtiğimiz gün teste giren telif denetleme sistemini kullanıma sundu.

YouTube, içerik üreticileri “telif hakkı” konusunda mağdur etmemek adına güzel bir döneme geçiş yaptı. Platform artık “Kontroller” bölümü ile videolar yayımlamadan önce telif hakkı ihlali konusunda kontrol edilmesine imkan tanıyor. Bu konuda otomatik bir sistem hazırlayan firma, böylelikle içerik üreticiye telif ihlalini önceden bildiriyor ve sorunun video yayımlanmadan önce çözülmesini mümkün kılıyor. Bu da özellikle platforma yeni giriş yapanlar için gerçekten çok büyük bir kolaylık anlamına geliyor. Firmanın konu hakkında açıklaması tam olarak şöyle:

“Kontroller sayfasını kullanarak videonuzu telif hakkı hak talebi için filtreleyebilirsiniz. YouTube İş Ortağı Programı‘na üyeyseniz kontroller sayfasını reklamlara uygunluk durumunuzu görmek için de kullanabilirsiniz. Telif hakkı kontrolü yaptığınızda bir hak talebine itiraz edebilir ya da herhangi bir sorun tespit edilen videonuzu düzenleyebilir ve düzeltebilirsiniz.

Sistemlerimizin hata yaptığını düşünüyorsanız reklamlara uygunluk kontrolü yaparak içeriğinizin gerçek kişiler tarafından incelenmesini isteyebilirsiniz.Bu kontroller olası kısıtlamalar hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olarak yayınlamadan önce içeriğinizin kısıtlamalara uygun olup olmadığını gözden geçirmenizi sağlar.”

YouTube, özellik için Türkiye özelinde “Bu özelliği yavaş yavaş kullanıma sunuyoruz. Erişiminiz olduğunda yükleme akışında kontrolleri seçenek olarak görürsünüz.” açıklamasını da yapıyor. Yani özelliğin Türkiye’de herkese açılması biraz zaman alabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YouTube en son bir vergi konusuyla gündeme gelmişti

YouTube, içerik üreticilere kısa süre önce bir e-posta gönderdi ve ABD dışında yaşayan içerik üreticileri fazlasıyla tedirgin etmişti. Firma bu e-posta’da tam olarak şunun duyurusunu yaptı: “Haziran 2021’den itibaren Google, ABD’deki izleyicilerden elde ettiğiniz kazançlardan ABD vergileri için kesinti yapmaya başlayabilir. Lütfen ABD vergi bilgilerinizi AdSense üzerinden en kısa sürede gönderin. Vergi bilgilerinizi 31 Mayıs 2021’e kadar sağlamamanız durumunda Google’ın, dünya genelindeki toplam kazancınızdan %24’e kadar kesinti yapması gerekebilir. ABD’de ikamet eden bir içerik üreticiyseniz vergi bilgilerinizi daha önce göndermiş olabilirsiniz. Emin olmak için AdSense hesabınızdaki vergi bilgilerini kontrol edin.”

Dünyanın en ufak aksiyon kamerası ile tanışın