reklamı kapat

POPÜLER

Google Chrome

Google Chrome için kullanıma çıkan “canlı altyazı” özelliği

Google Chrome bu sefer yine yeni bir özellikle gündemde yer alıyor. Bu özelik canlı altyazı ve gerçekten faydalı görünüyor.

Google Chrome tarayıcı için hem Mac hem de Windows tarafına gelen canlı altyazı özelliği, ayarlardaki erişebilirlik kısmından açılabiliyor. Firmanın bu henüz Türkçe dil desteği olmayan özellik için verdiği bilgi şöyle: “İngilizce ses ve videolar için otomatik olarak altyazı oluşturur. Ses ve altyazılar cihazınızdan hiçbir zaman dışarı çıkmaz.” Evet bu özellik açtığınız ses veya videolara altyazı ekliyor ve böylece özellikle işitme engelli kişilerin bilgisayar kullanma deneyimi ciddi şekilde değişiyor. İleride farklı dillere de gelecek özellik, şimdilik yüzde 100 doğru çalışmıyor ancak sürekli olarak gelişecek bir altyazı üzerine kuruluyor.

Google Chrome için en son performans açıklaması gelmişti

Google, popüler tarayıcısı Chrome’un 89. sürüm ile beraber Windows, macOS ve Android tarafında hiç olmadığı kadar hızlı hale getirildiğini aktardı. Chrome biliyorsunuz başından beri genel olarak sistem kaynaklarını çok fazla kullanmasıyla eleştiriliyor. Ancak son dönemde yapılan değişiklikler ve özellikle 89. sürüm ile beraber artık popüler tarayıcı RAM ve CPU kullanımını ciddi oranda azaltıyor. Son sürümde özellikle arka planda açık olan ancak kullanılmayan sekmelerin sistem üzerindeki yükünü azaltan şirket, tarayıcının platforma göre değişmekle birlikte artık yüzde 5 daha az CPU, yüzde 8 kadar da daha az RAM kullandığını aktarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bunlarla bağlı olarak dizüstülerin pil ömrünü kullanıma bağlı olarak 1 saatten fazla oranda artıran en son sürüm Chrome, mobilde de ciddi şekilde hızlanmış durumda. Ancak bu performans artışları mobil özelinde şimdilik sadece Android tarafında yer alıyor. Yeni altyapı çalışmaları ile tarayıcının artık her platformda daha hızlı açıldığını da belirtmek gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un Android’li katlanabilir telefonu