reklamı kapat

POPÜLER

Netflix

Netflix izleyerek yabancı dil öğrenme [Nasıl yapılır?]

Farklı dillerdeki içeriklere kütüphanesinde yer veren Netflix, seslendirme ve altyazı seçenekleri konusunda da hayli zengin. Peki Netflix izleyerek yabancı dil öğrenmek mümkün mü?

Netflix, özellikle orijinal içeriklerinde giderek büyüyen bir yelpazede yabancı yapımlara yer vermeye başlamış durumda. Almanya, Japonya, Finlandiya, İspanya gibi pek çok farklı ülkenin sadece platforma özel orijinal içerikleri değil, satın alınmış içeriklerine de ulaşmak mümkün. Peki bunca yabancı dildeki içeriği tüketirken bunu kişisel gelişim için kullanmak mümkün mü? Google Chrome eklentisi Language Learning with Netflix bu soruyu cevaplamayı amaçlıyor. Söz konusu eklenti, diziyi izlerken hem orijinal dilde altyazı hem de Türkçe altyazı sunarak yeni bir dil öğrenmenin kapılarını aralıyor.

Netflix için Google Chrome eklentisi

Ülkelere göre katalog

Sistem aynı zamanda “dil öğrenmek için ideal içerik” listesi de sunuyor. Buradan ulaşabileceğiniz katalogda ülkeyi Türkiye olarak seçtikten sonra öğrenmek istediğiniz dile tıklarsanız, programın önerisi olan içerikleri görüntüleyebiliyorsunuz. Türkiye kataloğunun her dilde içeriğe sahip olmadığını da belirtelim. Altyazıyı düzenleyen uygulama aynı zamanda sözlük işlevini de sunuyor. Bilinmeyen kelimenin üzerine gelerek çevirisini görmek mümkün. Bunun yanı sıra önemli kelimeler de aydınlatılarak kullanıcıların dikkatini çekmesi sağlanıyor.

Google Chrome eklentisi ücretsiz olarak indirilebiliyor. Ancak uygulama içi satışların yer aldığını belirtelim. Netflix’te geçirdiğiniz zamanı bu eklenti ile beraber çok daha verimli hale getirebilirsiniz. Eklentiyi buradan indirebilirsiniz. Sistemin çalışma dinamiklerini gösteren video ise haberin üzerinde yer alıyor.