reklamı kapat

POPÜLER

Amazon ev robotu Jeff Bezos

Amazon, dikkat çeken yeni robot projesiyle gündemde

Dünyanın en büyük alışveriş sitelerinden Amazon, biliyorsunuz donanım tarafında da çok aktif bir isim. Özellikle dijital asistan Alexa etrafına konumlandırdığı ürünlerle fark yaratan firma, ortaya çıktığı kadarıyla ilginç bir proje üzerinde daha çalışıyor.

Bloomberg’in özel haberine göre Amazon, donanım departmanı Lab126 içerisinde bir ev robotu geliştiriyor. Şu an “Vesta” kod adıyla anılan robotun, çok uzun süredir gündemde olduğu belirtiliyor. Ancak özellikle son dönemde üzerine verilen ağırlığın arttığı söylenen robot, test sürecine de hazır görünüyor. Tecrübeli teknoloji editörü Mark Gurman, robotun şirket çalışanlarının evinde test edileceğini söylüyor. Bunun yıl sonunda yapılması hedeflenirken, geliştirilen robot gerçekten oldukça merak ediliyor. Şu an nasıl görüneceği hakkında bilgi bulunmayan Vesta, söylendiği kadarıyla odaları otomatik olarak gezebiliyor. Tahmin edebileceğiniz üzere dijital asistan Alexa temelinde çalışacak ev robotu, bünyesinde birçok kamera ve sensör barındıracak. Ayrıca gelişmiş mikrofonlarıyla ortamı dinleyecek robot, akıllı hoparlör Echo’nun hareket edebilen hali olacak. Bu robot ile hem sesli iletişime geçilecek hem de örneğin Amazon.com üzerinden sipariş verilebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Amazon CEO’su robotlara büyük ilgi duyuyor

Dünyanın en zengin insanı ve şirket CEO’su Jeff Bezos, dediğimiz gibi robotlara büyük ilgi duyuyor. Bu konuda başlangıcı Vesta ile yapmak istiyor gibi görünen şirket, gerçekten ilginç bir hazırlık içerisinde bulunuyor. Son kullanıcıya 2019’da gelmesi beklenen ev robotunun, yakında detaylanması bekleniyor.

İlgili Video

Apple’dan teknoloji harikası iPhone parçalama robotu