reklamı kapat

POPÜLER

Spotify

Çeyrek sonuçları açıklanan Spotify’dan dikkat çeken rakamlar

Dünyanın en büyük çevrimiçi müzik servisi Spotify, kısa süre önce 2018 ilk çeyrek sonuçlarını paylaştı. Bu sonuçlarda abone sayısı için gelinen son nokta da ortaya çıktı.

Geçtiğimiz hafta New York’ta bir etkinlik düzenleyen firma, biliyorsunuz önemli duyurularda bulunmuştu. Özellikle ücretsiz kullanıcıları memnun eden adımlar atan çevrimiçi müzik servisi, çeyrek sonuçlarıyla güncel abone bilgilerini paylaştı. Buna göre servisin şu an toplam 170 milyon kullanıcısı bulunuyor. Bunun 75 milyon kadarının ücretli abone, geriye kalan 95 milyon kişinin ise ücretsiz abone olduğu belirtiliyor. Yıl sonuna kadar ücretli abone sayısını 79 ila 83 milyon arasına çıkartmayı hedefleyen firma, emin adımlarla büyümeye devam ediyor. 2018 ilk çeyrek toplam 1.14 milyar euro gelir elde eden Spotify, çeyrekte 41 milyon euro operasyon kaybı yaşadığını belirtiyor. Bu şirketin 2017 çeyreklerine göre ciddi bir artış anlamına geliyor. Kısa süre önce halka açılarak kasasını dolduran firma, yine de maddi kaybı devam ettiriyor. En büyük rakip Apple Music‘in karşılaştırmak adına şu an 40 milyon ücretli abonesi bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Spotify’ın yeni dönemi

Hatırlamak adına yeni süreçte şirket ücretsiz tarafa uyguladığı önemli sınırlandırmaları esnetiyor. Örneğin ücretsiz aboneler artık belirlenmiş 15 keşif listesinde yer alan istedikleri şarkıyı istedikleri kadar dinleyebiliyor. Buradaki önerilerde makine öğrenme altyapısını kullanan firma, listelerde 750 parça ve tam 40 saat müziğin olduğunu belirtiyor. Daha önce ücretsiz abonelere hiçbir şekilde tek parça seçimi yaptırmayan platform, ayrıca uygulama tarafında da önemli adımlar atmış durumda. Söylendiği kadarıyla artık uygulama içerisinde bir “düşük veri modu” bulunuyor. Bu mod açıldığı zaman mobil veri tüketimi tam yüzde 75 oranında azaltılabiliyor.

İlgili Video

Müziği her zaman yanınıza alacağınız akıllı saat