reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Boeing hipersonik uçak

Boeing, geleceğin “hipersonik” yolcu uçağını görücüye çıkarttı

Günümüzde birçok firma süpersonik yolcu uçaklarını yeniden hayatımıza dahil etmek için çalışmalar yapıyor. Boeing ise çıtayı daha da yükselterek hipersonik yolcu uçağı geliştiriyor.

Dünyanın en büyük havacılık firmalarından Boeing, hipersonik uçuşu gerçeğe dönüştürmek istiyor. Bunun için ilk hipersonik yolcu uçağı konseptini görücüye çıkartan firma, geleceğe erken bir bakış attırıyor. Süpersonik yolcu uçakları ses hızının hemen üstünde uçabiliyor. Hipersonik uçaklar ise bunu tam beşe katlıyor. Yani Mach 5 (5,969 km/h) hıza çıkabilecek bu uçaklar, Dünya’yı gerçek anlamda ufaltacak gücü getirmeye hazırlanıyor. Ses hızının beş kat üstüne çıkmak adına oldukça aerodinamik bir konsept hazırlayan Boeing, havacılığın 20 ya da 30 yıllık geleceğini bu altyapıda görüyor. Yayınladığı konsept hakkında fazla detay vermeyen firma, pencereli bir tasarım hazırlamış durumda. Buradan hesaplandığında bu uçağın 32 kişiyi inanılmaz hızlarda taşıyabileceği belirtiliyor. Ticari yanında askeriye için de uygun görünen bu altyapı, sonik patlamaları minimize edecek ince tasarım detayları üzerine kuruluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Boeing ve hipersonik gelecek

Sivil uçakların daha hızlı uçması her firmalar hem de kişiler için harika görünüyor. Firmaların bu sayede sefer sayılarını artırabileceği söyleniyor. Kişilerin ise daha önce çok uzun süre rotaları çok daha çabuk alacağı görülüyor. Ancak bu çift taraflı kazanım için önümüzde daha büyük yıllar bulunuyor.

İlgili Video