reklamı kapat

POPÜLER

Stratolaunch, Talon-A TA-1

Stratolaunch, hipersonik Talon-A TA-1 ile ilk gerçek uçuş testini gerçekleştirdi

Milyarder Paul Allen’ın 2011 yılında kurduğu Stratolaunch şirketi,  hipersonik Talon-A TA-1 ile ilk gerçek uçuş testini gerçekleştirdi.

Stratolaunch tarafından geliştirilen kanat açıklığı açısından (117 metre) dünyanın en büyük uçağı Roc, bundan önce birçok kez gündemimize gelmişti. Örneğin yapılan üç saatlik uçuş testinde ilk defa 27 bin ft (8,200 metre) yüksekliğe çıkılmıştı. Hatta firma ulaşılan o yükseklik seviyesi ile kendi rekorunu da kırmıştı. Hava aracı en son ise yeni bir test ile ses getirmişti. Stratolaunch eğer bilmiyorsanız dünyanın en büyük uçağı altında uzaya atılacak hipersonik hava araçları da geliştiriyor. Son uçuş testinde bunun için de kurulan altyapı özelinde kilit denemeler gerçekleştiren ve hipersonik test aracını gökyüzüne çıkaran şirket, yapılan o uçuş testinde 23 bin ft (7 bin metre) yüksekliğe çıkıldığını ve toplam uçuş süresinin 5 saatin üstünde olduğunu açıklamıştı. Şimdi ise otonom yapıdaki hipersonik uçak Talon-A TA-1 ile yapılan gerçek test ses getiriyor. Sayfanın altındaki videoda görebileceğiniz denemede, Roc üzerinden bırakılan Talon-A TA-1’in motorları ateşlendi ve süreçte aktarıldığı kadarıyla Mach 5 hıza yaklaşıldı. Bu deneme kapsamında TA-1 ile su üstüne kontrollü bir iniş yaptıklarını açıklayan firma, gelecek çalışmaları için çok sayıda önemli verinin elde edildiğini de duyurdu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Roc için ilk test uçuşu 2019 yılında yapılmıştı. Altı adet Boeing 747 jet motorunu bir araya getiren uçak, tam 117 metre kanat genişliğine sahip. Adeta iki uçağı bir araya getiren devasa hava aracı, daha önce açıklanan verilere göre 250 ton yük taşıyabiliyor. Kendi ağırlığı ise 226 ton olan uçak, alçak dünya yörüngesine kargo / roket taşımak amacıyla geliştiriliyor. Yükleri tam ortasında yer alan bölümde taşıyacak uçak ile birçok uzay görevinin daha ucuz, güvenli ve standart hale getirilmesi hedefleniyor. Gelecekte birçok roket için mobil bir kalkış platformu olacağı belirtilen en büyük uçak, gerçekten etkileyici görünüyor.

Stratolaunch yanında ilginizi çekebilir: Ses getiren yarı insansı robot Ameca