reklamı kapat

POPÜLER

Stratolaunch
Stratolaunch
Stratolaunch

Dünyanın en büyük uçağı için sevindiren açıklama

Milyarder Paul Allen‘ın 2011 yılında kurduğu Stratolaunch şirketi, biliyorsunuz dünyanın en büyük uçağını geliştiriyor. Uzay endüstrisi için büyük önem arz eden uçak için çok önemli bir bilgi bulunuyor.

Üzerinde uzun zamandır çalışılan Stratolaunch, şu an dünyanın en büyük uçağı konumunda. Tam altı tane Boeing 747 jet motorunu bir araya getiren uçak, 117 metre kanat genişliğine sahip. Temel olarak iki uçağı bir araya getiren devasa hava aracı, açıklandığı kadarıyla 250 ton yük taşıyabiliyor. Kendi ağırlığı ise 226 ton olan uçak, temel olarak alçak dünya yörüngesine kargo / roket taşımak amacıyla geliştiriliyor. Yükleri tam ortasında yer alan bölümde taşıyan uçak, uzay görevlerini daha ucuz, güvenli ve standart hale getirmeyi hedefliyor. Geçtiğimiz haftalarda ikinci taksi testine sokulan uçak, ilk uçuşa hazırlanıyor. 34. Uzay Sempozyumu kapsamında bir açıklama yapan şirket, ilk uçuş testine yaz aylarında çıkılacağını belirtiyor. Bu gerçekten önemli bir detayı oluşturuyor çünkü tüm dünyaya büyük bir gösterim anlamına geliyor. Taksi testlerinde hızı gittikçe artan uçak, kalkabilecek kadar hıza ulaşmasıyla gökyüzünü ilk defa selamlayacak gibi duruyor. Daha önce ilk uçuşuna 2019 sonunda hatta 2020 başında çıkacağı söylenen Stratolaunch, çok ciddi bir aşama katetmiş gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Stratolaunch büyük gelecek vadediyor

Gelecekte hazırlanacak birçok roket için mobil bir kalkış platformu olacak uçak, her detayıyla gerçekten etkileyici görünüyor. Uçarken görmek için sabırsızlandığımız hava aracı, tek kelimeyle sınırları zorluyor.

Video