reklamı kapat

POPÜLER

Stratolaunch

Uzay endüstrisini değiştirecek dünyanın en büyük uçağından önemli ilerleme [Video]

Milyarder Paul Allen‘ın 2011 yılında kurduğu Stratolaunch şirketi, kendi isimlerini taşıyan dünyanın en büyük uçağıyla geleceğe yönelik somut bir adım daha attı. Boyutlarıyla kendisine hayran bırakan uçak, tahmin ettiğinizden daha farklı bir amaç için geliştiriliyor.

Üzerinde uzun zamandır çalışılan Stratolaunch, şu an dünyanın en büyük uçağı olarak geçiyor. Tam altı tane Boeing 747 jet motorunu bir araya getiren uçak, 117 metre kanat genişliğine sahip. Temel olarak iki uçağı bir araya getiren devasa hava aracı, açıklandığı kadarıyla 250 ton yük taşıyabiliyor. Kendi ağırlığı ise 226 ton olan uçak, temel olarak alçak dünya yörüngesine kargo / roket taşımak amacıyla geliştiriliyor. Yükleri tam ortasında yer alan bölümde taşıyan uçak, uzay görevlerini daha ucuz, güvenli ve  standart hale getirmeyi hedefliyor. Yapılan son denemeye göreyse dev Stratolaunch ilk uçuşuna oldukça yakında bulunuyor. Kaliforniya’da yapılan son taksi testinde saatte 74 km/s hıza ulaşan uçak, bu denemeden sorunsuz ayrılmış durumda. İlk taksi denemesinde 45 km/s hıza ulaşan uçak, ilk uçuşuna 2019 sonunda ya da 2020 başında çıkacak deniyor.

Stratolaunch
Stratolaunch
Stratolaunch
Stratolaunch
Stratolaunch
Stratolaunch
Stratolaunch
Stratolaunch
Stratolaunch
Stratolaunch
Stratolaunch
Stratolaunch
Stratolaunch
Stratolaunch
Stratolaunch
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Stratolaunch büyük gelecek vadediyor

Bir sonraki testi hakkında bilgi verilmeyen uçak, havacılık konusunda sınırları zorluyor. Gökyüzünde süzülürken görmeyi sabırsızlıkla beklediğimiz uçak, uzay turizmi için de kilit araçlar arasında yer alıyor.  Dünya’nın etrafında 160 km yüksekliğinden 2000 km yüksekliğine kadar olan aralığa denk gelen bir yörüngeye oynayan uçak, Orbital ATK Pegasus X gibi roketler için mobil bir kalkış platformu olacak. Bu da birçok görevi inanılmaz ekonomik hale gelecek.