reklamı kapat

POPÜLER

Boeing 77X
Boeing 77X
Boeing 77X
Boeing 77X
Boeing 77X
Boeing 77X

Havacılığın en modern hali “Boeing 777X” için kilit gelişme

Boeing‘in geçtiğimiz yılın sonlarına doğru üretimine başladığı yeni nesil yolcu uçağı 777x için önemli bir gelişme yaşandı. Bu gelişme gelecek için gerçekten büyük önem arz ediyor.

İlk olarak 2013 Dubai Airshow kapsamında tanıtılan Boeing 777X, üretilmiş en teknolojik yolcu uçakları arasında yer alıyor. Uzun mesafeli uçuşlar için hazırlanan yolcu uçağı, benzerlerinden katlanabilir kanat uçlarıyla ayrılıyor. Bu kanat uçlarıyla 7 metrelik avantaj sağlayan ancak mevcut havalimanlarında da kullanılabilen uçak, sonunda bu özelliği için onay almayı başardı. Amerika Federal Havacılık Kurulu (FAA), gerekli incelemeler sonrasında uçağın katlanabilir kanat uçlarına yeşil ışık yaktı. Havada kanat uçlarını açık tutarak daha yüksek verimliliğe ulaşan ve böylece ciddi yakıt tasarrufu yapan uçak, FAA’nın isteği üzerine bazı güvenlik önlemlerine de kavuştu. Pilotların kanat uçları tam kapanmadan havalanması konusunda endişe duyan kurum, bunun için 777X’e bazı sistemler yerleştirilmesini istemiş. Boeing’in eklediği bu sistem sayesinde pilotlar kanat uçları kapanıp tam olarak kitlenmeden kesinlikle kalkış yapamayacak. Ayrıca kanat uçlarının uçuş sırasında hareket etmemesi için de önlem aldıran FAA, bunlar sağlanınca gerekli izni vermiş görünüyor. Bu da yukarıda da söylediğimiz gibi uçağın geleceği için çok büyük önem arz ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Boeing 77X

Boeing 777x tam anlamıyla havacılığı yeni nesil

Yolcu uçağı açıklandığı kadarıyla Airbus’ın A350-1000 modelinden yüzde 12, Boeing 777-300ER’den ise yüzde 20 daha az yakıt tüketiyor. Gücünü iki adet GE9x turbo fan jet motorundan alan uçak, 16 bin km seviyesindeki menziliyle kendisine hayran bırakıyor. Boeing 777 ve 787’den ilham alınarak tasarlanan model, 777-9X ve 777-8X olmak üzere iki farklı versiyona sahip olacak. 777-9X modelinin 400 yolcu kapasitesine ve tüm ticari uçaklar içerisinde en düşük koltuk başı operasyon maliyetine sahip olacağını belirten Boeing, 8X’in ise 350 yolcu kapasitesiyle hazırlandığını belirtiyor. Tam 350 milyon dolar başlangıç fiyatına sahip olan yolcu uçağı için Lufthansa, Etihad Airways, Cathay Pacific, Emirates, Qatar Airways, All Nippon Airways, Singapore Airlines gibi isimlerden 326 adet siparişin olduğunu belirtelim.

İlgili Video