reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

boeing

Uçak üreticisi Boeing’e tehlikeli siber saldırı

Uçak üreticisi Boeing çarşamba günü çok meşhur bir siber saldırıya maruz kaldı. 787 Dreamliner ve en yeni 777 jet modelinin üretim gereçleri ciddi bir zarar görmüş olabilir.

Advertisement

Geçtiğimiz yıl ortaya çıkan ve hayli konuşulan siber saldırı WannaCry, dün Boeing şirketini vurdu. Uçak üretim ve teslimat bölümlerinin etkilenmediğini belirten Şikago’lu uçak üreticisi virüsün dağılımının çok “sınırlı” olduğunu kaydetti. Firmanın basın sözcüsü Linda Mills, ortaya atılan iddiaların abartılı olduğunu ve gerçeği yansıtmadığını kaydetti. Yaptığı açıklamada Mills, “Siber güvenlik operasyonlarını yöneten bölümümüz virüsün çok kısıtlı bir alana yayıldığı ve sistemlerimizin çok küçük bir kısmını etkilediğini tespit etti. İyileştirmeler yapıldı. Ayrıca bu saldırı üretim ve teslimat kısımlarını etkilemiyor.” diyerek olayı bir parça da olsa aydınlatıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Boeing 787 Dreamliner ve 777X etkilenmiş olabilir

Seattle Times‘ın haberine göre siber saldırıdan etkilenenler firmanın 787 Dreamliner’ıyla 777X’in karma kanat merkezi olabilir. Bildiğiniz gibi 777X’lerde katlanabilir kanat tasarımına yer verilmişti. 2020 yılında teslimatları yapılması planlanan 777X serisinin 15 bin ve 17 bin kilometre üzerinde menzil sunan 2 farklı modeli bulunuyor. Mills’in teslimat konusunda yaptığı açıklamaya göre firmanın planlarında bir değişim yok gibi. Ancak etkilenen noktaların içeriği ne yazık ki açıklanmadı. Şirketteki ana mühendislerden Mike VanderWel’ın acil durum mesajında ise kötü niyetli yazılımın uçakların yazılımına kadar bulaşmış olabileceği not düşülmüş. Önümüzdeki günlerde basınla daha detaylı bir bilgi paylaşılabilir.

İlgili video

777X’e güç verecek dünyanın en büyük jet motoru