reklamı kapat

POPÜLER

dizüstü patladı

Gece şarjda bırakılan dizüstü bilgisayarın tüm odayı yakmasına tanık olun [Video]

Dizüstü bilgisayarlar içerisinde biliyorsunuz lityum iyon piller bulunuyor. Kişilerin ihtiyaçları ve beklentileri doğrultusunda sürekli büyüyen piller, zaman zaman ciddi sorunlar yaratabiliyor. Bu noktada çok kötü bir örnek karşımızda bulunuyor.

Kısa süre önce yayımlanan video, direkt olarak İngiltere’den geliyor. Letchworth’da yer alan plastik fabrikasındaki bir odanın güvenlik kamerasından alınan görüntü, dizüstü bilgisayarların ne kadar tehlikeli olabileceğini gösteriyor. Mesai saati sonrasında şarjda bırakılan bir HP Envy dizüstü bilgisayar, bir anda alev alıyor ve ufak bir bomba gibi patlıyor. Aşırı ısınan pilleri nedeniyle alev aldığı belirtilen bilgisayar, bunu sonucunda yavaş da olsa tüm odaya yayılan bir yangın çıkartıyor. Olay gece meydana geldiği için de tüm odanın tamamen yandığı belirtiliyor. Alarmın çalmasıyla ofisin kamerasına bağlanan şirketin sahibi Steve Paffett, hemen itfaiyeyi arıyor ancak iş işten çoktan geçmiş oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dizüstü bilgisayarlara karşı çok dikkatli olmak lazım

Bu olay hemen akıllara HP‘nin geçtiğimiz aylarda yayımladığı bir bildiriyi getiriyor. Şirket hatırlarsınız yangın riski nedeniyle tam 50 bin dizüstü pilini acil şekilde geriye çağırmıştı. Etkilenen modellerin ise Aralık 2015 – Aralık 2017 tarihleri arasında dünya genelinde satılan belirli ProBook 64x (G2 ve G3), ProBook 65x (G2 ve G3), x360 310 G2, HP ENVY m6, Pavilion x360, 11 serisi dizüstü bilgisayarlar ve ZBook (17 G3, 17 G4 ve Studio G3) modelleri olduğu söylenmişti.

Video