reklamı kapat

POPÜLER

HP dizüstü pil geri çağırma

HP 50 bin dizüstü pilini geri çağırıyor; işte yangın riski altındaki modeller

Dünyanın en büyük bilgisayar üreticilerinden HP, CES 2018 öncesinde yine bir geri çağırma haberiyle gündeme geldi. Dizüstü sahipleri kontrollerinizi yapmayı sakın unutmayın.

Resmi olarak yapılan açıklamaya göre HP, yangın riski nedeniyle tam 50 bin dizüstü pilini acil şekilde geriye çağırıyor. Etkilenen modellerin ise Aralık 2015 – Aralık 2017 tarihleri arasında dünya genelinde satılan belirli ProBook 64x (G2 ve G3), ProBook 65x (G2 ve G3), x360 310 G2, HP ENVY m6, Pavilion x360, 11 serisi dizüstü bilgisayarlar ve ZBook (17 G3, 17 G4 ve Studio G3) modelleri olduğu belirtiliyor. Bu pillerin ayrıca yetkili servis sağlayıcıları tarafından aksesuar olarak satıldığı veya yedek parça olarak sunulduğu da belirtiliyor. Kullanım sırasında aşırı ısındıkları ve yangın riski oluşturdukları belirtilen bu lityum-iyon piller, elbette büyük risk yaratıyor. Etkilenen modellerde kullanılan birçok pilin kullanıcı tarafından değiştirilemiyor olması ise tüm bilgisayarın servise gitmesini gerektiriyor.

HP dizüstü pil geri çağırma

HP geri çağırma konusunda özverili bir firma

Başına gelen sorunları kabul ederek geri çağırma konusuna büyük önem veren şirket, yaşanan pil sorunu nedeniyle şimdiye kadar kimseye zarar gelmediğini belirtiyor. Bugüne kadar altı pilde aşırı ısınma sorunu gördüğünü belirten firma, işi şansa bırakmayarak bu pili kullanan tüm modelleri geriye çağırıyor. Sorun hakkında bilgi sahibi olmak için Battery Program Validation Utility yazılımını buradan sisteminize yüklemeniz gerekiyor. Ayrıca Türkçe destek sayfası da burada yer alıyor.