reklamı kapat

POPÜLER

Hp keylogger

HP, dizüstü modellerinde bulunan her yazılanı takip edebilen açığı kapattı

Dünyanın en büyük bilgisayar üreticilerinden HP, geçtiğimiz hafta bir kez daha kötü bir haberle gündeme gelmişti. 2012 yılından bu yana sattığı tüm dizüstü bilgisayarlarında bir keylogger bulunan şirket, bu konuda resmi adımı attı.

HP bilgisayarda keşfedilen bu keylogger, Synaptics touchpad yazılımı içerisinde bulunmuştu. Yaklaşık olarak 500 farklı dizüstü bilgisayarı etkileyen keylogger, yazılan her şeyi kayıt altına alabilme potansiyeline sahip. Bu konuda ne kendilerinin ne de Synaptics‘in yazılanları takip etmediğini belirten şirket, keylogger için bir yazılım güncellemesi yayınladı. Windows güncelleme sistemi üzerinden ya da buradan elde edilebileceği belirtilen güncelleme, tüm modelleri kapsıyor. Güncelleme alan modeller arasında EliteBook, ProBook, Envy, Spectre gibi dizüstüler bulunuyor. Mayıs ayında bilgisayarlarındaki ses sürücüsünde keylogger bulunan şirket, bu konuda büyük soru işaretleri oluşturuyor.

Keylogger sadece HP bilgisayarları riske atmıyor

HP yaptığı açıklamada Synaptics touchpad sürücüsünün belirli sürümlerini kullanan diğer modellerde de sıkıntı olduğunu belirtiyor. Yani bu noktada diğer firmaların da adım atması gerekiyor. Ancak henüz şirket harici kimseden gelen bir açıklama bulunmuyor. Bu durumu son kullanıcı için çok kötü görünürken, sorunun 2012 yılına uzanması gerçekten korkutucu görünüyor. Yazılanların kayıt altına alınabileceği bir açığın touchpad sürücüsünde ne aradığı hakkında ise açıklama yapılamıyor.