reklamı kapat

POPÜLER

Hollanda kartal ile drone
Hollanda kartal ile drone

Büyük vaatlerle tanıtılan kartal ile drone avlama süreci rafa kalktı; ama neden? [Video]

DJI sayesinde herkesin kullanımına açılan drone modelleri, biliyorsunuz büyük güvenlik riskleri de oluşturabiliyor. Kötü niyetli insanların elinde bir bomba haline dahi getirilebilen drone’lar, Hollanda polisini de endişelendirmişti. Bu hava araçlarında korunmak için kartal ile drone avlayacağını açıklayan ülke polisi, bu süreci rafa kaldırdı.

Diğer ülke polislerinden farklı olarak drone’ları etkisiz hale getirmek için özel yapım silahları değil güçlü kartalları kullanmak isteyen Hollanda polisi, bu amacından vazgeçtiğini duyurdu. Bunun arkasında ise şimdilik iki farklı neden görünüyor. Bunlardan ilki kartallar bazen söylenenleri yerine getirmiyor. Tam olarak evcilleştirilemeyen bu canlılar söylendiği kadarıyla bazen kendi başlarına hareket ediyor. Bu da onları acil durumlar için güvenilmez hale getiriyor. Bu noktada hayvanların elbette hiçbir suçu bulunmuyor. Yaratılışlarında drone avlamak yer almayan kartallar, bağımsızlığı seviyor gibi görünüyor. Süreci rafa kaldıran bir diğer nokta ise maliyet. Gelen bilgiye göre böyle bir amaç için kartal yetiştirmek hiç ucuza gelmiyor. Kartalların beslenmesi, sürekli olarak pahalı drone’ların parçalanması ve personel maaşları süreci oldukça maliyetli hale getiriyor.

Kartal ile drone avlamak tutmadı. Peki şimdi ne olacak?

Söylendiği kadarıyla Hollanda polisi bundan sonra drone’lara karşı teknolojik çözümlere yönelecek. Artık drone avlamak / düşürmek için satışı yapılan birçok silah modeli bulunuyor. Japonya gibi ülkeler bunlardan kullanırken, sürecin diğer ülkelere de yayımlası bekleniyor.

Video