reklamı kapat

POPÜLER

Drone avlayan eğitimli polis kartalları [Video]

Polis köpeklerinin pabucu dama atılmak üzere. Drone‘ların kullanımının yaygınlaşması güvenlik yöntemlerinde de çeşitliliğe sebep oluyor. Şimdilerde yeni moda polis kartalları.

Drone kullanımı profesyonel anlamda göz alıcı işler çıkarırken, hobi kullanımında da kullanıcılara keyifli bir deneyim sunuyor. Ancak hava sahasının özgürce kullanımı, çeşitli güvenlik açıklarını da doğuruyor. Kişilerin mahremiyetini hiçe saymanın yanı sıra casusluk gibi alanlarda da drone kullanımı mümkün. Hollandalı polisler ise illegal drone kullanımını engellemek için kartalları eğitmeye başlamış bile.

eagle
Bir mizansen ile casusluk yapan drone üzerine eğitimli kartallarından birini yollayan polisler, drone’u başarıyla yere indiriyor. Oldukça etkili gibi görünen bu yöntem yüzünden Hollanda’da drone uçururken iki kere düşünmek isteyebilirsiniz. Önce tek bir kartalla başlayan projenin Hollanda’da bir anda popülerleşmesinin ardından Amerika’dan pek çok kartal satın alınıp eğitimine başlanmış durumda. Polis kartalları projesinin ilk kez Hollanda’da gerçekleştirildiğini de not düşelim.

Drone avlayan eğitimli polis kartallarıyla ilgili en çok merak edilen konu; drone pervanelerinin kartalın pençelerine zarar verip vermediği. Röportajda yapılan açıklamaya göre videoda görülen boyutlardaki bir drone kartalın pençelerine zarar vermiyor. Ancak daha büyük boyutlu drone’ların da avlanabilmesi için kartalların pençelerini koruyabilecek özel bir kevlar koruyucu tasarlanıyor. Bir eldiven gibi kartalın pençelerini saran kevlar koruyucu Hollanda Uygulamalı Bilimsel Araştırma Organizasyonu tarafından geliştiriliyor.