reklamı kapat

POPÜLER

drone

Kontrolden çıkan drone atleti başından yaraladı; drone’lar yasaklanacak mı?

Şimdiye kadar casusluk ve polislik yetenekleriyle komplo teorisyenlerini rahat bırakmayan insansız hava araçları, nam-ı diğer drone‘lar insanlar için bir tehdit haline mi geliyor? Geçtiğimiz günlerde Avustralya’da gerçekleştirilen triatlon etkinliğinde, bir atletin kafasından yaralanmasına neden olan drone haberi, yakında bu araçlar için getirilecek sıkı önlemlerin habercisi olabilir.

Triatlonu görüntülemek amacıyla aracı uçuran Warren Abrams, aracın hack’lendiğini iddia etse de Abrams’ın iddialarını destekleyecek bir kanıt yok gibi görünüyor. Görgü tanıklarının açıklamasına göre atlet Raija Ogden aniden yanına çakılan drone’dan korkarak yere düşmüş ve kafasını çarpmış, Ogden ise aracın doğrudan kafasına isabet ettiğini söylüyor.

Olayla ilgili soruşturma yapılacağını açıklayan yetkililer, insansız araçları uçuran herkesin ehliyet sahibi olması gerektiği görüşünde birleşiyor. Dolayısıyla, gelecekte bu tip kazaların önlenmesi için insansız hava araçlarının kullanımına yönelik yetkinin sadece eğitimli kişilere verilmesi veya bu tip araçların nüfusun yoğun olduğu bölgelerde yasaklanması söz konusu olabilir.