reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Twitter

Twitter’ın yeni profil sayfaları artık daha bir Facebook gibi

Sosyal ağ servislerinin en büyüğü Facebook gibi Twitter da tasarımıyla oynamadan duramıyor. Belirli aralıkla irili ufaklı tasarım değişiklikleri yapan site, bu kez profil sayfalarınını görünümünü baştan aşağı değiştiriyor. Yeni tasarımda en dikkat çeken ise profil sayfalarının Facebook profil sayfalarına olan benzerliği.

Advertisement

Yeni tasarımda, iki kolonlu yapıdan üç kolonlu yapıya geçiliyor. Bu kolonların sol tarafta kalanında profil fotoğrafı ve profil bilgileri alanı, “mention” kutusu ve paylaşılan fotoğraflardan oluşan bir başka kutu yer alıyor. Orta kolonda ise tweet’ler alt alta sıralanıyor. Bu kolonda dikkat çeken iki yenilik söz konusu. Bunlardan biri daha çok retweet ve FAV alan tweet’lerin diğerlerine kıyasla daha büyük olarak görünmesi bir diğeri ise sabitlenmiş tweet. Artık takipçilerinizin profilinize girdiğinde ilk olarak görmelerini istediğiniz tweet’i profilinizde en üste tutturabiliyorsunuz. Sağ kolonda ise kullanıcı önerileri ve trend listesi yer alıyor.

Twitter
Kapak fotoğrafı da yeni profil sayfalarının üst kısmını boydan boya kaplıyor. Bu fotoğrafın hemen altında tweet’lere ilişkin sekmeler yer alıyor. Bunlara yeni eklenenler arasında Fotoğraflar/Videolar ile Favoriler yer alıyor. Ayrıca artık bir profili ziyaret ederken kişinin attığı yalnızca tweet’ler ayrı, tweet ve mention’lar ayrı olarak görülebiliyor.

İlgili tasarım değişikliği halihazırda küçük bir kullanıcı grubu tarafından kullanılıyor. Yeni Twitter hesabı açanlar da doğrudan bu profil tasarımıyla servisi kullanmaya başlıyor. Eski kullanıcılar ise yeni tasarıma kavuşmak için önümüzdeki haftaları beklemek durumunda.

Yeni profillerin nasıl göründüğüne göz atmak isterseniz @zacefron@channingtatum Michelle Obama @flotus ve @JohnLegend gibi popüler hesapları ziyaret edebilirsiniz.