reklamı kapat

POPÜLER

Drone yardımıyla gerçekleştirilen dünyanın ilk hava dalışı [Video]

Drone’lar her geçen gün çok daha yetenekli ve kullanışlı bir hal alıyor. Kısa bir süre önce insan ağırlığını rahatlıkla kaldırabilen drone’lardan bahsetmiştik. Birçok alanda kendine yer edinen drone’lar artık hava dalışı için de kullanılabiliyor.

Standart kullanıcıları hedef alan drone’lar video kaydına, fotoğraf çekimine ve ufak paketlerin yaşınmasına olanak sağlıyor. Bir de Dubai‘de hizmet vermesi planlanan ve rahatlıkla bir insanı taşıyabilen drone’lar buluyor. Hava aracı görünümdeki bu drone’lar sürücüye ihtiyaç duymadan birden başka bir yere kısa yolculuklar gerçekleştirmeye olanak sağlıyor. Bunun haricinde Casey Neistat‘ın kayak yapmasına olanak sağlayan özel yapım drone da büyük ilgi çekmişti. Letonya merkezli bir firma olan Aerones ise hava dalışı yapmaya olanak sağlayan ve bir insanı rahatlıkla taşıyan yeni drone’unu gün yüzüne çıkarttı.

Aerones’in 28 pervaneye sahip olan bu drone’u hava dalışları ile tanınan Ingus Augustkalns‘ı yüksek bir kulenin tepesinden alıyor. 330 metre yükseliğe ulaşılmasının ardından Augustkalns hava dalışını gerçekleştiriyor. İnişi de paraşütle güvenli bir şekilde gerçekleştiriyor. Böylece Aerones hava dalışı yapmaya imkan tanıyan ilk drone’u üretmiş oluyor.

Ingus Augustkalns’ın drone ile gerçekleştirdiği bu ilgi uyandıran deneme YouTube üzerinden paylaşıldı. Bahsi geçen videoyu haberimizin girişinde bulabilirsiniz.

YORUMLAR