reklamı kapat

POPÜLER

Talihsiz drone kazası hapis cezasıyla sonuçlandı

Yolcu taşıma, teslimat ve güvenlik derken drone’lar fotoğrafçılıkta da yeni bir alan yaratıyor. Giderek daha fazla ilgi gören ve kendi topluluğunu yaratmaya başlayan drone fotoğrafçılığı Paul Skinner‘ın başını belaya soktu. 2015 yılında bir yürüyüş sırasında çekim yapan Skinner yaşanan kazadan dolayı hapis cezasına çarptırıldı.

Yaşananları kısaca özetlemek gerekirse, Paul Skinner 2015 senesinde gerçekleşen bir yürüyüşü drone yardımıyla kayda almayı tercih ediyor. Fakat kullandığı drone isteği dışında insanların üzerine düşüyor ve bir kadının bilincini kaybetmesine neden oluyor. Durumun mahkemeye taşınmasının ardından Skinner, 30 gün hapse ve 500 dolarlık para cezasına çarptırıldı. Mahkeme Skinner’ın herhangi birine zarar verme amacıyla hareket etmediğinin farkında olduklarını ancak insanları tehlikeye atmanın bir cezası olması gerektiğini dile getirdi. Ortaya çıkan sonuç Amerika‘da drone’lar açısından bir ilke imza atmış oldu. Şimdiye kadar ilk kez drone’lar sebebiyle görülen bir davadan hapis cezası kararı çıkmış oldu.

Giderek daha da gelişmiş bir hale bürünen drone’lar sağladıkları kolaylıklar ve neden oldukları problemlerle sıkça gündeme gelmeyi sürdürüyor. Bu durum da drone’ların güvenlik tartışmalarına ve yasal düzenlemelerin odağına oturmasına neden oluyor. Dünya genelinde birçok ülke bu teknolojiye şüpheyle yaklaşırken, Dubai ise bu yazdan itibaren drone’lar yardımıyla yolcu taşımayı planlıyor.