reklamı kapat

POPÜLER

youtuber

Uçağını kasıtlı olarak düşüren YouTuber hapis cezası aldı

Uçağını kasıtlı olarak düşüren bir ABD merkezli YouTuber, sürpriz olmayacağı üzere bir hapis cezası ile karşı karşıya kalmış durumda.

Trevor Jacob isimli pilot lisansına sahip YouTuber, 1 yıl önce yayınladığı video ile büyük ses getirmişti. 4 milyondan fazla izleme elde eden ve halen izlenebilen “Uçağımı Düşürdüm” başlıklı yukarıdaki video, Jacob’un başına sürpriz olmayacağı üzere büyük bir bela oldu ve bugün öğrendiğimiz kadarıyla bu girişimi nedeniyle ABD’de 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Bu videoda gökyüzünde kullandığı tek motorlu ufak uçaktan “arıza yaptı” bahanesi ile atlayan (Elinde selfie çubuğu ile) Jacob, daha sonra açılan soruşturma kapsamında bunun tamamen bir kurgu olduğunu itiraf etmişti. Kazayı bir şirketin ürününü tanıtmak için sponsorluk anlaşmasının parçası olarak oluşturduğunu ve uçuşu tamamlamayı asla amaçlamadığını belirten Trevor Jacob, bu yüzden 2022 yılında Federal Aviation Administration / Federal Havacılık İdaresi (FAA) incelemesi sonrasında pilot lisansını kaybetti. Daha sonra ortaya çıktığı kadarıyla Federal Havacılık İdaresi incelemeler kapsamında Jacob’tan uçak enkazı muhafaza etmesini istedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başlangıçta yetkililere uçağın nereye düştüğünü bilmediğini söyleyen pilot, olaydan iki hafta sonra bir arkadaşıyla birlikte enkazı Los Padres Ulusal Ormanı’ndan çıkardı. Yani Jacob uçağın düştüğü yeri tam olarak biliyordu. Takip eden günlerde uçağı küçük parçalara ayırarak Lompoc Şehir Havaalanı ve çevresindeki çöp kutularına atan YouTuber, söylediği birden fazla yalan ile federal bir soruşturmayı engelleme suçu üzerinden 20 yıla yakın bir hapis cezası alabilir denilmişti ancak o kadar büyük bir ceza verilmedi.

Bu konuda Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Jacob’un uçağın kalkıştan yaklaşık 35 dakika sonra tam güç kaybı yaşadığını belirterek yalan beyanda bulunduğu söylenmişti. Jacob ayrıca bir FAA havacılık güvenliği müfettişine uçağın motorunun durduğunu ve güvenli bir iniş seçeneği bulamadığı için uçaktan paraşütle atladığını söyleyerek de yalan beyanda bulunmuştu. Jacob, süzülerek ciddi yol alabilecek olmasına rağmen iniş için güvenli bir yer aramadı çünkü hepsi çok riskli bir şovun parçasıydı.

YouTuber tarafından yapılan tehlikeli oyun yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli

İLGİLİ HABERLER