reklamı kapat

POPÜLER

Samsung

Samsung Genel Müdür Yardımcısı’na yeni hapis cezası

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, bir kez daha genel müdür yardımcısı Lee Jae-yong için verilen hapis cezası ile gündemde.

Çok uzun zaman önce zamanın Samsung Genel Müdür Yardımcısı Lee Jae-yong, hükümetin desteğine karşılık olarak Güney Kore’nin devlet başkanı Park Geun-Hye‘ye yardımcı olduğu ve bununla birlikte devlet başkanının başka bir yakın arkadaşının kurduğu Choi Vakfına da 25 milyon dolara yakın ödeme yapması yüzünden tutuklanmıştı. Bu durum nedeniyle içeride zor günler geçiren şirket, bu skandalları geride bırakmıştı. Bu konuyu daha sonra gündeme getiren ise Lee Jae-yong’un kameraların karşısına geçmesi ve kamuoyundan özür dilemesi olmuştu. Samsung’un binasında gazetecilerin karşısına çıkan Lee, üç kez eğilerek yaşananlar hakkında pişmanlığını göstermiş, “Teknolojimiz ve ürünlerimiz birinci sınıf olarak takdir ediliyor ama kamuoyunun Samsung’a bakışı hâlâ sert. Bu benim hatam. Özür diliyorum” demişti. Ancak bu durum ortaya çıktığı kadarıyla tam olarak kapanmamış.

Çünkü bugün Lee Jae-yong’a yeniden görülen davasında 30 ay hapis cezası verildi. 52 yaşındaki Lee, bu karar sonrasında 2017-2018’de 1 yıl yattığı cezaevine tekrar girmek zorunda kalacak. Sputnik‘te yer alan habere göre son olayda savcılık Lee’yi, Samsung’un iki alt şirketi (Cheil Industries Inc. ile Samsung C&T Corporation) arasında birleşmeye devlet desteği sağlanması için eski Devlet Başkanı Park Geun-hye’nin işbirlikçisi Choi Soon-sil’e 38 milyon dolar rüşvet vermekle suçluyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung dünyanın en büyük teknoloji devlerinden

Babası Lee Kun-hee’nin 2014 yılında kalp krizi geçirmesinden bu yana Samsung’un en kilit isimlerinden olan Lee Jae-yong, bir süre daha şirkette aktif olarak yer alamayacak. Bu durum elbette Samsung’un işlerinde herhangi bir sıkıntıya yol açmayacak. Firma bu tarz bir durumda etkilenmeyecek kadar önemli ve çok ama çok büyük durumda.

İlginizi Çekebilir

Spot benzeri dikkat çeken robot köpek