reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Huawei tarafında ABD’den gelen kötü son dakika hamlesi

Çin merkezli teknoloji devi Huawei, Trump yönetimi tarafından son dakika bir kötü haber aldı. İşte yeni detaylar hakkında bilinmesi gerekenler;

Trump yönetimi, koltuklarını yeni ABD başkanı Biden’ın yönetimine bırakmadan önce Huawei için maalesef kötü bir adım daha attı. Yönetim ortaya çıktığı kadarıyla işlemci devi Intel gibi bazı üreticilerin Huawei’ye teknoloji / ürün tedarik yapabilmesi için sağlanan lisansları iptal etti. Trump yönetimi aynı zamanda Huawei’ye tedarik yapabilmek için lisans başvurusu yapan onlarca şirketin de lisans alamayacağını, bunların reddedileceğini duyurdu. Bu durumun şimdilik Huawei tarafını tam olarak nasıl etkileyeceği bilinmiyor. Ancak firma ABD’nin darbelerine çok iyi şekilde ayak uyduruyor ve kendi işletim sistemi başta olmak üzere içe dönük büyük bağımsızlık adımları içerisinde bulunuyor. Bu açıdan Huawei’nin ABD’nin hamleleri karşısında yıkılması şimdilik söz konusu değil. Bu hamleler Çin’de her açıdan dışa bağımsız inanılmaz büyük bir dev oluşturuyor.

Huawei, tamamen kendi tasarımı işlemciler geliştiriyor

Hatta bu önemli hedef için ilk büyük adım da geçtiğimiz aylarda atılmıştı. Çin’den gelen bilgilere göre firma kendi işlemcilerini tasarlamak ve üretmek için “Wuhan Huawei Optical Factory Project (Phase II)” isimli fabrikasınının inşasını bitirdi. 208.900 metrekare alana kurulduğu açıklanan fabrikanın, “Wuhan Optics Valley Center” içerisine konumlandırıldığı aktarılıyor. Bu fabrika faaliyete geçtiği zaman Kirin serisinden farklı olarak ARM temelli değil yerli mimari üzerine kurulan yani ambargodan etkilenmeyen işlemcilere hayat verecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kaynaklara göre fabrikada ilk olarak 45 nm, 2022 sonunda ise 28 nm işlemci üretimi yapacak. Yani ilk aşamada Huawei’nin kendi işlemcileri telefonlara girmeyecek. Çünkü telefon sektörü şu an 5 nm seviyesine kadar inmiş durumda. Huawei, bu işlemcileri telefonlar yanında akıllı TV’ler, IoT cihazlar ve 5G donanımlarında da kullanacak.

İlginizi Çekebilir

Firmanın yeni Mate 40 ailesi