reklamı kapat

POPÜLER

Samsung

Samsung patronu Lee Jae-yong yine hapse girebilir

Samsung yönetim kurulu başkanı Lee Jae-yong, rüşvet skandalı nedeniyle uzun süre gündemde kalmış ve ardından tutuklanmıştı.

Bilmeyenler için geçtiğimiz yıllarda Samsung yönetim kurulu başkanı Lee Jae-yong, hükümetin desteğine karşılık olarak Güney Kore’nin devlet başkanı Park Geun-Hye‘ye yardımcı olduğu ve bununla birlikte devlet başkanının başka bir yakın arkadaşının kurduğu Choi Vakfına da 25 milyon dolara yakın ödemeler yapması üzerinden tutuklanmıştı. Bu skandal nedeniyle zor günler geçiren şirket, bu skandalları zamana bağlı olarak geride bırakmıştı. Bu konu en son atılan bir adımla gündeme gelmiş, devlet başkanı Yoon Suk-yeol 15 Ağustos Ulusal Bağımsızlık Günü dolayısıyla aralarında Lee’nin de bulunduğu 1691 mahkûmun affedildiğini açıklamıştı. Bu Af kararı, Yoon’un mayısta göreve gelmesinin ardından ilk özel af kararı olmuş, söylendiği kadarıyla buna benzer bir af Lee Jae-yong’un babasına da uygulanmıştı. Süreç bugün şimdi yine gündemde çünkü Lee Jae-yong’un hisse senedi fiyatlarında manipülasyon ve muhasebe dolandırıcılığına karıştığı iddia edildi. Bu yüzden beş yıl hapsi istenen yöneticisi, eğer mahkeme tarafından karar verilirse demir parmaklıkların arkasını üçüncü kez ziyaret edecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lee Jae-yong daha önce yaşananlar hakkında kamuoyundan özür de dilemişti. Samsung’un binasında gazetecilerin karşısına çıkan Lee, üç kez eğilerek yaşananlar hakkında pişmanlığını göstermişti. Lee burada, “Teknolojimiz ve ürünlerimiz birinci sınıf olarak takdir ediliyor ama kamuoyunun Samsung’a bakışı hâlâ sert. Bu benim hatam. Özür diliyorum” demişti.

Babası Lee Kun-hee’nin 2014 yılında kalp krizi geçirmesinden bu yana Samsung’un başında olan Lee Jae-yong, söylendiği kadarıyla şirketin tüm operasyonları ile yakından ilgileniyor, süreçlere bir süredir direkt olarak dahil oluyor.

İlginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle