reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 15 LOG Tasarım

Sahte ürünler ile Apple’ı dolandıran iki kardeş hapis cezası aldı

Sahte ürünler ile Apple merkezli dolandırıcılık yapan iki kardeş hapis cezası aldı. Bu olay aktarıldığı kadarıyla 2019 yılına kadar gidiyor.

Times of San Diego’nun haberine göre bahsi geçen bu iki kardeş (Zhimin Liao ve Zhiting Liao) 2019 yılında yakalanmış ve bu hafta 41 aylık bir hapis cezasına çaptırılmış. Apple’ın kişilerin ekstra ödeme yaparak satın aldıkları “AppleCare” sistemindeki bir açıktan yararlanan ikili, sahte ürünleri Apple Store üzerinden orijinalleriyle değiştirmiş ve bunları satarak çok ciddi bir gelir elde etmiş. iPhone ve iPad’ler de dahil olmak üzere yaklaşık 6,1 milyon dolarlık orijinal Apple ürününü yabancı ülkelerdeki alıcılara gönderdiği aktarılan ikili, hali hazırda uzun süredir hapisteymiş. Sekiz yıl boyunca 10 bin sahte Apple ürünü takas ederek firmaya azımsanmayacak bir zarar veren iki kardeş, bu süreç için çok sayıda Apple Store’a ziyarette bulunmuş. Resmi kayıtlara göre Zhimin Liao, 22 eyaletteki 105 Apple Mağazasını bizzat ziyaret ederek yaklaşık 720 sahte iPhone ve iPad’i değiştirmeye çalışmış. Zhiting Liao ise 18 ABD eyaleti ve Kanada’daki en az 200 Apple Mağazasında yaklaşık 718 cihaz takas girişiminde bulunmuş. Bunların birçoğunda başarıya ulaşılmış.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce iPhone 15 serisinin ön siparişi özelinde çok sayıda bot ile milyonlarca dolarlık 15, 15 Plus, 15 Pro ve 15 Pro Max satın alması dikkat çekmişti. Bu durum normal kullanıcıların telefonlara ulaşmasını zorlaştırıyor, Apple alım sürecinde hem mağaza hem de online satışlara limit koymasına rağmen karaborsacılar, özel botlar kullanarak bu limitin etrafından dönmeyi başarıyor. Apple’ın ön sipariş sürecini kötüye kullananlar, AIO adı verilen botlar ile yeni stokların ne zaman mevcut olduğunu tespit etmeden sepete yerleştirmeye ve ödeme yapmaya kadar tüm satın alma sürecini otomatik olarak yönetiyor. Bu tür toplu işlemlerin 0,2 saniye ile 10 saniyede arasında sürebildiğini belirten güvenlik uzmanları, bu botların ayakkabı sektörü dahil birçok yerde kullanıldığını belirtiyor.

iPhone 15 serisinin Türkiye satışı yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER