reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 15 Pro Max LOG Görsel

Apple’dan iPhone 15 Pro Max alan bir kişiye sahtesi gelmiş

İlginç bir gelişme gündemde. Yurt dışında direkt olarak Apple’ın kendisinden bir iPhone 15 Pro Max satın alan kişiye sahtesi gelmiş.

İngiltere’de yaşayan bir kişi, direkt olarak Apple’ın resmi sitesinden iPhone 15 Pro Max satın almış. Alım sonrasında kendisine Apple’dan resmi kargo takip kodu gönderilmiş, kişinin son aşamada eline ulaşan telefon ise maalesef sahte bir cihaz olmuş. Kutusu orijinal cihazla ile birebir aynı olan cihaz, yukarıdaki fotoğraflarda da görebileceğiniz üzere iPhone görünümü verilen bir Android telefon ve bir iOS teması taşıyor. Peki Apple tarafından yakında düzeltilecek bu durum özelinde tam olarak neler dönüyor? Orijinal telefon açık olarak Apple’dan çıktıktan sonra yolda bir yerlerde sahtesiyle değiştirilmiş. Kargo sürecine hakim kişilerin gerçekleştirdiği bu hamle ilk defa gündeme gelmiyor, bu tarz hırsızlık / dolandırıcılık işlemleri birçok ülkede sık sık ses getiriyor. Geçtiğimiz aylarda da sahte ürünler ile Apple’ı dolandıran iki kardeşin hapis cezası alması öne çıkmıştı. Apple’ın kişilerin ekstra ödeme yaparak satın aldıkları “AppleCare” sistemindeki bir açıktan yararlanan ikili, sahte ürünleri Apple Store üzerinden orijinalleriyle değiştirmiş ve bunları satarak çok ciddi bir gelir elde etmiş.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone ve iPad’ler de dahil olmak üzere yaklaşık 6,1 milyon dolarlık orijinal Apple ürününü yabancı ülkelerdeki alıcılara gönderdiği aktarılan ikili, hali hazırda uzun süredir hapisteymiş. Sekiz yıl boyunca 10 bin sahte Apple ürünü takas ederek firmaya azımsanmayacak bir zarar veren iki kardeş, bu süreç için çok sayıda Apple Store’a ziyarette bulunmuş.

Resmi kayıtlara göre Zhimin Liao, 22 eyaletteki 105 Apple Mağazasını bizzat ziyaret ederek yaklaşık 720 sahte iPhone ve iPad’i değiştirmeye çalışmış. Zhiting Liao ise 18 ABD eyaleti ve Kanada’daki en az 200 Apple Mağazasında yaklaşık 718 cihaz takas girişiminde bulunmuş. Bunların birçoğunda başarıya ulaşılmış.

İlginç iPhone 15 Pro Max haberi yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER