reklamı kapat

POPÜLER

Kawasaki elektrikli motosiklet

Türkiye’deki motosiklet satışları için de bir düzenleme yolda

Ticaret Bakanı tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye’deki motosiklet satışları için bir düzenleme yolda bulunuyor.

Hürriyet’te yer alan bir röportaj ile gündeme gelen bu konu, önümüzdeki dönemde önemli adımların atılacağına işaret ediyor. İkinci el otomobil satışlarına getirilen 6 ay ve 6 bin kilometre uygulaması sonrası piyasada sağlanan fiyat düşüşlerini anımsatan Ticaret Bakanı, benzer düzenlemenin motosiklet sektörü için de yapılabileceğini söyledi. Konu ile ilgili Hürriyet’in sorularını yanıtlayan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, “Motosiklet de bir otomotiv sektörü aracı. O konuda da çalışıyoruz. Hali hazırda yoğun denetimler ve cezai uygulamalar var. Motosikletlere yönelik bir düzenleme noktasında arkadaşlarımız sektör temsilcileriyle birlikte çalışıyor. Orada da fiyat düşüşlerini ve düzeni sağlayacağız dedi. İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, eylül ayında yaptığı bir açıklamada, liste fiyatının üzerinde satılmaya çalışılan motosiklet ilanlarına yönelik Ticaret Bakanlığı’na bilgi notu göndereceklerini söylemişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ekonomim’de geçtiğimiz aylarda çıkan bir habere göre Türkiye tarihinde ilk kez bu yıl otomobilden fazla motosiklet satılıyor. İlk kez temmuzda küçük bir farkla otomobili geride bırakan pazar, eylül ayında arayı açmış durumda. Satışların beklentilerin üzerinde hızlanması üzerine motosiklet üreticileri yıl sonu hedefini 900 bine yükseltti. MotosikletEndüstrisi Derneği’nin (MOTED) açıkladığı verilere göre, geçen ay trafiğe kaydı yapılan motosiklet sayısı 2022’nin aynı dönemine göre yüzde 153 artarak 94 bin 783 adete ulaştı.

Böylece iki teker satışları Ocak-Eylül 2023’te yıllık bazda yüzde 147,3 artarak 732 bin 114 adet oldu. Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği’nin (ODMD) verilerine göre, eylül ayında otomobil satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 76,7 artarak 78 bin 971 adet olarak gerçekleşti. Otomobil satışları, 2023 yılı Ocak-Eylül döneminde ise yıllık bazda yüzde 67 artarak 666 bin 890 adet olarak gerçekleşti.

Türkiye motosiklet pazarı yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER