reklamı kapat

POPÜLER

otomotiv 6 ay ve 6 bin kilometre

Otomobil tarafındaki “6 ay ve 6 bin kilometre” sınırı uzatıldı

Ticaret Bakanı, Ankara’da otomotiv sektörünün temsilcileri ile görüşmeler gerçekleştirmiş ve bir 6 ay ve 6 bin kilometre açıklaması yapmıştı.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat ve otomotiv sektörü temsilcileri arasında yapılan uzun görüşmelerde önemli konulara değinmiş, “6 ay ve 6 bin kmsınırlaması uzatılarak devam edecek demişti. İşte bu konuda beklenen adım atıldı, burada Ekonomim tarafından aktarıldığı kadarıyla ikinci el otomobil satışlarında “6 ay ve 6 bin kilometre sınırı” uzatıldı. Ticaret Bakanlığınca Resmi Gazete’nin bugünkü yayımlanan ve ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti hakkında yönetmeliğin geçici 2. maddesinde değişiklik öngören yönetmeliğine göre, ikinci el kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenlerin otomobil ve arazi taşıtlarının pazarlanmasını veya satışını ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometre geçmedikçe doğrudan veya dolaylı olarak 1 Temmuz 2023 tarihinden önce yapamayacaklarına yönelik kısıtlama 1 Temmuz 2024 tarihine kadar sürecek. Aynı yönetmelikle, geçici 3. maddede yer alan ikinci el motorlu kara taşıtlarının üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen güncel satış fiyatının üzerinde bir fiyattan ilan yoluyla pazarlamasının 1 Ocak 2024 tarihine kadar yapılamayacağına yönelik düzenleme de 1 Temmuz 2024 tarihine uzatıldı. Maddeye eklenen ibareyle, Ticaret Bakanlığı’nın bu süreyi 6 aya kadar uzatmasına imkan tanındı. Bakanlıktan konuda yapılan resmi paylaşım şöyle oldu:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki bu yukarıda geçen “6 ay ve 6 bin km” sınırlaması tam olarak neydi? Hatırlamak adına eski Ticaret Bakanı Mehmet Muş, otomobil satışında geçilen yeni dönem hakkında ilk olarak “İlk tescilden sonra şirketler, galeriler, rentacarlar 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden aldıkları sıfır araçları satamayacak açıklamasını yapmıştı.

Konu hakkında daha sonra da konuşan Muş, Kayseri’de Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’nde, “Bir bakıyorsunuz sıfır ikinci el araç ilanları var. Dolayısıyla yeni araç alınıyor ve üzerine daha büyük rakam konularak satılıyor. Otomobil fiyatlarında birbirini tetikleyen durum söz konusu. Yönetmeliği hazırladık. İlk tescilden sonra şirketler, galeriler, rentacarlar için 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden aldıkları sıfır araçların satışına kısıtlama getiriyoruz.

Gerçek anlamda ihtiyacı olanlar alsın. Gerçek anlamda ikinci el olacaktır böylece. Şirketlerde ortak fiyat belirleme veya piyasayı manipüle gibi konular varsa o Rekabet Kurulu’nun görev alanı ve soruşturma açtı, inceliyor. Varsa yanlışlık gereğini yapar yoksa kapatır. Yönetmelik yayınlandıktan sonra vatandaşın birinci elde daha fazla erişime ulaşacağını düşünüyoruz. İkinci el sıfır diye bir ilanla karşı karşıya kalmayacağız” demişti.

6 ay ve 6 bin kilometre yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X

İLGİLİ HABERLER